Jesteś tutaj

Kościół Wang w Karpaczu

karpacz świątynia vangJedyny stavkirke poza Skandynawią znajduje się w Polsce, a jako wzniesiona bez użycia gwoździ świątynia Wang stanowi dumę i chlubę Karpacza oraz jego najważniejszy zabytek.

 

Omawiany stavkirke powstał z bali sosnowych na przełomie XII i XIII w. w południowonorweskim Vang. Ozdobiono go ornamentem roślinnym i zwierzęcym, wizerunkami wodzów oraz znakami pisma runicznego. Według późniejszej tradycji drewno do budowy pochodzić miało rzekomo z łodzi wikingów.

kościół Wang w Karpaczu           

W pierwotnym miejscu kościółek stał przeszło sześćset lat (w czasie reformacji pozbawiony rzeźb i obrazów), z czasem okazał się jednak za mały wobec rosnącej liczby wiernych. Mieszkańcy Vang, aby zdobyć fundusze na nową świątynię, wystawili zatem nobliwy, średniowieczny kościółek na sprzedaż. Traf chciał, że norweski malarz Jan Krystian Dahl, profesor Akademii w Dreźnie, zdołał zainteresować piękną świątynią znanego z romantyzmu króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Władca zakupił za cenę 427 marek kościółek, który po rozbiórce trafił w 1841 r. przez Szczecin do Berlina, gdzie miał stać się ozdobą muzeum. Zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca (niem. Buchwald) namówiła jednak monarchę, aby zechciał przekazać urokliwą świątynię na potrzeby wiosek pod Śnieżką, pozbawionych dotąd własnego kościoła. 

Wykup dostęp

Aby przeczytać dalszą część przewodnika wykup dostęp. Dzięki temu możemy przygotowywać lepsze i aktualne materiały.

5,90 zł

Dostęp 1 dzień wszystko

4,90 zł

Dostęp 30 dni wszystko

34,90 zł