Jesteś tutaj

Na nartach w Soelden

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

soeldenJeździć tu można niemalże o każdej porze roku. Nawet na weekend majowy. A to wszystko dzięki dwóm lodowcom Tieffenbach i Rettensbach. Czy w czasach wysokiego kursu Euro warto wybrać się tu na narty?

 
W Tyrolu niemal każda dolina ciągnąca się na linii północ-południe soeldenjest „zajęta” przez jakiś ośrodek narciarski. A to Ischgl z Kappl, a to Serfaus i Fiss i wreszcie Sölden czy nowy konkurencyjny ośrodek Obergurgl-Hochgurgl. W samym Sölden możemy startować z trzech miejsc: z centrum miasteczka na kolejkę gondolową Giggijoch lub stary wyciąg krzesełkowy, z południowego krańca miejscowości dużą koleją linową na Gaislachkogl i wreszcie, kiedy jest wiosna, można wjechać samochodem pod sam lodowiec. W tych pierwszych przypadkach zaczynamy naszą podróż na ok. 1370 m, w ostatnim – na aż 2684 m. Mało gdzie w Austrii można wjechać wyciągiem tak wysoko, a tu podróż dopiero się zaczyna.
 
soeldenSölden to chyba jedyny alpejski ośrodek narciarski, gdzie powyżej 3000 m można wjechać aż 11 wyciągami (!). Tą wysokość można osiągnąć wjeżdżając na Gaislachkogl (3058 m), Schwarzkogl (3018 m) czy na połączone ze sobą tunelem (!) lodowce na górach Innere Schwarze Schneid (3370 m) i Tiefenbachkogl (3309 m). Na tym ostatnim znajduje się intrygująca platforma w postaci kładki (molo) zawieszonego nad przepaścią.
 
Pora na parę słów o trasach narciarskich, jakie dla turystów przygotowano w Sölden. Każdy z narciarzy znajdzie tutaj coś dla siebie, ale np. niebieskie łatwe trasy znajdziemy tylko w obrębie wyciągów na Giggijoch i na lodowcu. Godne polecenia są te na lodowcu, zwłaszcza przy dobrej pogodzie, zapewniające nieporównane przeżycia z jazdy i mniejsze zagęszczenie narciarzy na stoku. Trasy nr 13 i 15 są zdecydowanie bardziej obciążone.
 
Dla średnio zaawansowanych miłośników białego soeldenszaleństwa Sölden nadaje się idealnie. Zastrzeżenia można mieć jedynie do tras sprowadzających na sam dół, które, jak to często bywa, są przepełnione ludźmi i wyślizgane. Piękne trasy to czerwona 2, 34, 36 (na lodowcu), a także widokowa jedynka o przewyższeniu prawie tysiąc metrów. Warto także spróbować swoich sił na trasach czarnych, z których za najlepszą uważamy nr 25 prowadzącą z Schwarzkogl (3018 m).
 
Infrastruktura, nie licząc kilku starszych wyciągów, z których nie trzeba korzystać, gdyż ich trasy dublują się z nowszymi obok, jest nowoczesna i wydajna. Do kolejek (niewielkich) stoi się tylko na wyciągach tranzytowych. Podczas naszej wizyty spotkaliśmy się za to z błędem obsługi jednego z wyciągów, która nasmarowała czymś (klejem?) taśmociąg przed wjazdem na krzesełko. Efekt był taki, że nie dało się potem z tego krzesełka zjechać przy wysiadaniu bez wywrócenia się.
 
soeldenPo nartach można skorzystać z term i basenów w Langenfeld – miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Sölden. W samym miasteczku również można skorzystać z basenów i zabiegów odnowy biologicznej.
 
Wiadomo powszechnie, że ceny karnetów w Tyrolu należą do najwyższych. W Sölden szczyt sezonu trwa aż do 17 kwietnia (!), ale najdroższy karnet nie dotyczy okresu od 10 do 30 stycznia oraz weekendu majowego. Jeden dzień jazdy na prawie 40 wyciągach to koszt od 41 do 42,50 EUR (dla dzieci 27 EUR). Karnet sześciodniowy kosztuje już od 190,50 do 212 EUR (dla dzieci 114,50 EUR). Jadąc poza sezonem oszczędzamy więc wtedy ok. 20 EUR na osobie. Warto również korzystać ze zniżek dla młodzieży (ok. 30%) i dla seniorów (ok. 17,5%).
 
 
Od ośrodków w okolicy Salzburga karnet w Sölden jest droższy soeldeno ok. 10 EUR na osobę przy pobycie 6-dniowym. Nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najdroższych ośrodków w Austrii zarówno pod względem cen karnetów jak i cen noclegów. Koszty wyżywienia na stokach są porównywalne z innymi ośrodkami. Czy mimo niekorzystnego kursu Euro opłaca się tu przyjechać? Jeśli gdzie indziej są problemy ze śniegiem – to na pewno. Tutaj nie ma zagrożenia, że zabraknie po czym jeździć.
 
Tekst: Jakub Jagiełło

 

ZałącznikWielkość
PDF icon soelden.pdf388.53 KB
Podsumowanie
Państwo Austria
Kategoria Narty
Mapa
  • Narty