Jesteś tutaj

Test: ośrodek narciarski Ramzova, Jesioniki, Czechy

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Ośrodek narciarski Ramzova CzechyW mroźnej końcówce lutego (-15 stopni) testowaliśmy dość znany wśród Polaków ośrodek narciarski w Ramzovej, położony w czeskich Jesionikach.

Ocena ogólna: 8/10

Dojazd do ośrodka jest rewelacyjny. Mimo że położony jest na przełęczy między Jesionikami a Górami Rychlebskimi, to można do niego dojechać pociągiem (polecamy, bardzo malownicza linia kolejowa) – sporo osób tak robi, a pociągi chodzą co 1-2 godziny. Samochodem oczywiście również bezproblemowo można się tu dostać. Na miejscu na dzieciaków czekają aż dwie świetne wyposażone szkółki narciarskie (przydałyby się takie w polskich ośrodkach), poza tym dwa wyciągi krzesełkowe, kilka orczyków i trasy od niebieskich po czarne. Przy czym przewaga jest po stronie tras czerwonych i czarnych, także jest to raczej ośrodek dla sprawnie jeżdżących – i rzeczywiście tacy narciarze tu dominują.

Ośrodek narciarski Ramzova Czechy

Długość tras w ośrodku to 8,7 km, przy czym statystycznie sporo stanowią trasy niebieskie – mało kto po nich jeździ, o czym za chwilę. Z dołu dość sprawne czteroosobowe krzesełko wywozi na szczycik Czernawę (1100 m, ok. 320 m do góry). Stąd na dół prowadzą dwie wspaniale poprowadzone trasy czerwone: nr 1 i 2. Podczas naszego testu trasa nr 2 nie była przygotowana (choć też nie była zamknięta) – zupełnie nie wiadomo, dlaczego, gdyż jeździliśmy w szczycie sezonu. Trasa nr 1 dzieli się na dwie odnogi, więc można zjeżdżać na zmianę. Z Czernawy można wjechać jeszcze wyżej dość „starożytnym” walącym po łydkach dwuosobowym krzesełkiem. Pod nim znajduje się wspaniała czerwona trasa nr 4, a obok nieco schowana czarna nr 3 (mają podobną stromość) – obie były idealnie przygotowane podczas naszego testu, a pod względem fajności może je porównać z trasami alpejskimi. Z krzesełka zeskakuje się na szczyciku Mracna (1253 m), choć można jechać dalej w stronę schroniska na Seraku (ok. 1320 m). Problem w tym, że prowadząca z niego niebieska trasa nr 6 jest wyjątkowo płaska (ok. 70 m w dół na 1 km trasy) i bardziej nadaje się na biegówki niż na zjazdówki. Właściwie nikt tu nie jeździ.

Ośrodek narciarski Ramzova CzechyCzarna trasa nr 5 i znajdujący się przy niej wyciąg nie działały podczas naszego testu.

Podsumowanie: bardzo dobry ośrodek dla dobrze jeżdżących, wspaniałe bardzo dobrze przygotowane trasy, namiastka dużych gór blisko Polski.

Ocena ogólna: 8/10 (bardzo dobry)

Zalety: poprowadzenie tras, przygotowanie tras, dość sprawne krzesełko czteroosobowe, profesjonalne szkółki narciarskie, wiele miejsc restauracyjnych, możliwość dojazdu pociągiem

Wady: dość archaiczne krzesełko dwuosobowe, sporo tras było nie przygotowanych, a także nie były oznakowane jako zamknięte, przydałoby się lepsze oznakowanie tras.

Podsumowanie
Państwo Czechy
Kategoria Narty
Mapa
  • Narty