Jesteś tutaj

Żmerynka. Po drogach i bezdrożach Podola

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Żmerynka Ukraina PodoleW naszych wędrówkach po Podolu trafialiśmy często do miejsc omijanych przez przewodników i spotykaliśmy ciekawostki, które często uchodziły uwadze turystów. Takim miejscem okazuje się Żmerynka.  

 
Na początek kierujemy się z Winnicy na południe w stronę Szarogrodu. Jedziemy szosą prowadzącą do Mohylowa Podolskiego. Po przejechaniu ok. 40 km zbaczamy nieco na wschód i po 10 minutach jesteśmy na miejscu.
 
    Żmerynka zwana była dawniej potocznie Zmierzynką. Żmerynka Ukraina PodoleNiegdyś była to osada ze szkołą, cerkwią i koszarami. Stanowiła początkowo własność hrabiów Potockich. Potem Oktawia z Potockich wniosła ją w wianie Szwejowskim, a na przełomie XIX i XX wieku właścicielami byli hrabiowie Choiseul – Gauffié. Osada rozwijała się od czasu przeprowadzenia w 2. poł. XIX wieku kolei żelaznej: Żmerynka znalazła się na ważnym szlaku Kijow – Odessa. Od tego momentu zaznaczył się jej szybki rozwój gospodarczy. Osada rozrosła się w dużą wieś, stała się nawet znaczącym, szczególnie dla tutejszej prowincji, ośrodkiem handlowym
  
    Naszym celem jest tylko jeden zabytek: wspaniały zabytkowy dworzec kolejowy, jeden z nielicznych, zachowanych do dziś na Ukrainie. Zbudowano go na przeł. XIX i XX wieku. Dworzec składa się z kilku budynków wzniesionych w stylu eklektycznym i secesyjnym. Główny gmach jest położony między peronami. Zwraca uwagę jego bryła zwieńczona oryginalnymi kopułami. Elewację zdobi plastyczny detal architektoniczny (obramienia okien i drzwi, pilastry), utrzymany w stylu neobarokowym. Dekorację uzupełniają ornamenty secesyjne, częściowo ukryte pod zadaszeniami peronów. Owe daszki też są godne uwagi, wspierają się bowiem na żeliwnych, stylowych kolumienkach. Budynek kryje trzy wielkie poczekalnie (jedną, niedostępną, mogliśmy oglądać tylko przez szybę), kasy i pomieszczenia służbowe. Ich wnętrza mają ciekawy wystrój secesyjny. W tym stylu utrzymana jest zarówno dekoracja ornamentalna, pokrywająca ściany i plafony, jak też oryginalna, znakomicie zachowana stolarka okienna. Całości dopełniają interesujące malowidła.
 
   Żmerynka Ukraina PodoleDworzec tętni życiem: dziś jest to ważny węzeł kolejowy. Co chwila podjeżdża pociąg, z którego wysypuje się barwny tłum ludzi spieszących do pracy, babuszek z koszami zdążających na targ, i uczniów pobliskich szkół. Tymczasem, przeciskając się miedzy wyczekującymi pasażerami, dostrzegamy miedzy torami peron techniczny, niedostępny dla postronnych, na którym wznosi się ciekawy budynek służbowy. Wzniesiony z cegły, zwyczajem tutejszym nietynkowany, (malowany na biało), zwraca uwagę pięknym, secesyjnym fryzem obiegającym górną część ścian.
 
   Po wyjściu z dworca – ciekawostka: między schodami dworcowymi, a parkingiem stoi dziwny pomnik młodzieńca. Postać umieszczona jest na niewysokim cokole obstawionym odlanymi z metalu krzesełkami – jednym dużym, umieszczonym wyżej i kilkoma małymi, na poziomie chodnika. Znakomite miejsce do robienia zdjęć – ze szczytową ścianą dworca i napisem „Żmerynka” w tle. Krzesełka najwyraźniej temu służą. Natychmiast więc to wykorzystujemy, choć widok na dworzec Żmerynka Ukraina Podolezasłoniło właśnie parkujące auto. Zachęcona naszym przykładem, po nas robi to dwójka innych turystów, która zabłądziła przypadkiem do Żmerynki. Nie udało się nam dowiedzieć, czyj to pomnik (nie było napisu) i skąd taki zabawny pomysł. Może czytelnicy cos wiedzą na ten temat i zechcą się z nami podzielić.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Korpysz

 

Podsumowanie
Państwo Ukraina
Kategoria Wschód
Mapa
  • Wschód