Jesteś tutaj

Łapalice: zamek w budowie

Wersja do wydrukuWersja do wydruku
łapalice zamekTo, co miał wybudować w Łapalicach trójmiejski przedsiębiorca, w dokumentach zostało opisane jako „dom jednorodzinny z pracownią rzeźbiarską”. Jednak kiedy prace ruszyły, okazało się, że budowla znacznie odbiega od tego zapisu. Bardziej przypomina bowiem zamek – otoczony murem z bramą wjazdową.
 
Główny budynek ma kilka pięter, wieńczy go 12 wieżyczek (symbolizujących miesiące w roku), wewnątrz są 52 sale (tygodnie w roku), a na zewnątrz można wyjrzeć jednym z 365 okien. Jest tu też olbrzymia sala balowa (lub – jak wolą inni – kaplica) i basen. Wnętrze tego „zamku” miało być wykończone drewnem, a uzupełnieniem miały być liczne rzeźby.
 
łapalice zamek
Prace ruszyły w 1984 roku, budowa zaś trwała do 1991 roku, kiedy to urzędnicy zorientowali się w sytuacji i nakazali wstrzymanie inwestycji jako niezgodnej z wydanym pozwoleniem na budowę. Właściciel zamku chciał kontynuować prace, złożył nową dokumentację, ale w 2001 roku, po powodzi w Gdańsku, jego zakład meblarski poniósł poważne szkody. Kłopoty finansowe stanęły na przeszkodzie dalszemu finansowaniu inwestycji.
 
łapalice zamekOd tego czasu „zamek w budowie” w Łapalicach stał się lokalną legendą. Ściągał ciekawskich i turystów, którzy bez trudu dostawali się na teren budowy. Przez wiele lat obiekt niszczał i wydawało się, że nigdy nie zostanie dokończony. W 2015 roku odkupieniem malowniczej budowli i jej dokończeniem zainteresowani byli fani Harry’ego Pottera. Chcieli w tym miejscu stworzyć główną siedzibę miłośników Pottera, szkołę magii na wzór książkowego Hogwartu. Jednak tylko na planach się skończyło.
 
Tymczasem, niespodziewanie w czerwcu 2020 roku gruchnęła wiadomość: znalazł się inwestor zainteresowany dokończeniem inwestycji i stworzeniem w tym miejscu hotelu. W następstwie tego Rada Miasta w Kartuzach przyjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli zalegalizować i ukończyć budowę.
Jak potoczą się losy łapalickiego zamku – pokaże przyszłość. Na razie nadal jest on miejscem wycieczek, spacerów i spotkań.
 
54°19'51.6"N 18°08'24.0"E
54.330992, 18.139993
 
 
zapomniane miejsca pomorskie
 
Dojazd:
Łapalice leżą na zachód od Kartuz. Z drogi wojewódzkiej nr 211 należy w Łapalicach skręcić na południe w ulicę Zamkową. Prowadzi ona wprost do bramy zamku.
 
łapalice zamek
 

Tekst: Michał Piotrowski, Marcin Tymiński

Zdjęcia: Jakub Jagiełło

 

Podsumowanie
Region Kaszuby
Województwo pomorskie
Kategoria Zapomniane miejsca
Mapa
  • Zapomniane miejsca