Jesteś tutaj

Beskid Sądecki: dookoła Krynicy żółtym szlakiem

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

beskid sądecki dookoła krynicyTrasa szlakiem okrężnym wokół Krynicy pozwalająca zapoznać się z najbliższymi szczytami: Góra Parkowa, Huzary, Jaworzynka (najwyższa na trasie, prawie 900 m) i Krzyżowa. Atrakcje są zlokalizowane zarówno na Górze Parkowej (ślizgawki), jak i na Drabiakówce (wieża widokowa). Mniej więcej w połowie trasy można skorzystać z restauracji, poza tym raczej brak punktów gastronomicznych (jeśli nie liczyć Góry Parkowej i Krzyżowej, obu blisko Krynicy). Na trasie miejsca strome (Huzary, Krzyżowa), jednak podejścia są bardzo rozłożone i ich się tak bardzo nie odczuwa. Możliwość podjechania kolejką na Górę Parkową i zmniejszenia nieco liczby metrów do podejścia.

Trasa okrężna

18,1 km

780 m podejść (wariant z kolejką 640 m)

26 GOT (24 GOT)

5:40 h (5:15 h)

Znaki żółte

0 km start przy punkcie IT w Krynicy (570 m)

0,3 km odejście szlaków niebieskiego i żółtego w górę (5 min)

Szlaki skręcają z drogi pod górę w okolicy mostku. Kawałek dalej po prawej jest ujście wody Zuber. Rozpoczyna się podejście na Górę Parkową. Szlaki prowadzą zakosami niczym droga na Granaty z Murowańca. Jest to dość uciążliwe i co niecierpliwsi wybierają ścieżki na skróty pod górę. W 2020 r. ścieżka została poszerzona spychaczem, wycięto także część okolicznych drzew.

1,4 km Góra Parkowa (741 m, 25 min)

Po krótkim podejściu stajemy na szczycie Góry Parkowej. Alternatywnie można tu wjechać kolejką (w sezonie kursy co 15 min, koszt 11 zł w górę). Góra Parkowa jest dość mocno obudowana różnego rodzaju atrakcjami: metalowe zjeżdżalnie (Rajskie Ślizgawki), pontony, park linowy, restauracja, sklepy z pamiątkami, gofry, lody itp. W sezonie dużo ludzi, 200 metrów za szczytem już wyraźnie mniej... Ze szczytowej panoramy ładny widok na masyw Szalonego, Kraczonika i Čergov.

Z drugiej strony na szczyt prowadzi droga z płyt betonowych. Oba szlaki podążają nią właśnie. Uwaga po deszczu, spod niektórych chybotliwych płyt może chlapnąć błotem. Najmniej ciekawy odcinek trasy.

2,4 km rozejście szlaków (710 m, 40 min)

Niebieski szlak skręca w prawo, my podążamy dalej żółtym drogą z płyt.

3 km Piszczelanka, droga asfaltowa (710 m, 1 h)

Krótki nieprzyjemny odcinek drogą asfaltową (spory ruch w sezonie). Następnie strome, a miejscami nawet bardzo strome podejście na grzbiet Huzarów. Na grzbiecie dochodzi czarny szlak pieszy prowadzący od Kopca Pułaskiego.

4,2 km Huzary (865 m, 1:25 h)

Zalesiony szczyt z dużym skrzyżowaniem szlaków (brakuje tylko koloru niebieskiego). Sam wierzchołek znajduje się 50 m za skrzyżowaniem szlaków.

Po około 300 metrach łagodnego zejścia leśną rozjeżdżoną drogą szlaki czerwony i zielony schodzą do Krynicy, my podążamy dalej szlakiem żółtym, grzbietem; lekkie zejście w dół do Jakubika.

5,5 km Jakubik, droga Krynica-Mochnaczka (740 m, 1:45 h)

Szlak ma w tej okolicy nowy przebieg: schodzi drogą w dół, po czym przecina łąkę i po jeszcze jednym zakręcie wchodzi z powrotem na grzbiet. Oznakowany bardzo dobrze. Po osiągnięciu grzbietu wchodzimy na jego niewielką kulminację. Kawałek za nią ładna śródleśna polana.

7,5 km Jasiennik, boczny wierzchołek (790 m, 2:25 h)

Niewybitna kulminacja w grzbiecie pomiędzy Jakubikiem a Kopciową. W okolicy ładne stare jodły. Przed Kopciową szlak wychodzi na skraj lasu: trochę widoków na sąsiedni grzbiet z górami Swarne, Mizarne, Rozdziele i Piorun (wszystkie w granicach 740–785 m n.p.m.). Widoczna także Lackowa oraz, przy znalezieniu dobrego miejsca, Busov. Urok tych łąk psują liczne linie napięcia. Niedokończony dom sygnalizuje, że zbliżamy się do drogi do Kopciowej.

beskid sądecki wokół krynicy

9,7 km Kopciowa (730 m, 3 h)

Droga nr 981 Krynica – Grybów. Przystanek PKS (możliwość zjechania do Krynicy), restauracja. Czasem trudno przejść przez drogę ze względu na spory ruch.

Z Kopciowej podchodzimy efektywnie pod górę łąką wśród zabudowań (trochę widoków w stronę Krynicy), a następnie lasem.

11,5 km Jaworzynka (Żydówka, 899 m, 3:40 h)

Zalesiony szczyt, dawniej z przekaźnikiem, obecnie pozostały po nim tylko fundamenty. Na zejściu na zakręcie kapliczka na świerku i ławeczka.

12,5 km Przełęcz Biała (792 m, 4 h)

Przełęcz nad Słotwinami. Ładny widok na Słotwiny z wyciągami narciarskimi, Huzary i inne szczyty nad Krynicą. W dali widoczne kopuły Lackowej i Busova z Palenicą, a także Pasmo Kraczonika i Čergov.

13,3 km skrzyżowanie szlaków pod Drabiakówką (860 m, 4:15 h)

W prawo odchodzi szlak niebieski w stronę Runka. Odtąd aż do Krynicy podążamy razem szlakami żółtym i niebieskim. Na początek przechodzimy zalesiony szczyt Drabiakówka (892 m) o długim grzbiecie.

beskid sądecki dookoła krynicy

14,1 km wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew (870 m, 4:30 h)

Nowo zbudowana ścieżka widokowa ponad drzewami, nieco podobna do tej na Słowacji w paśmie Magury Spiskiej. Otwarta w 2020 r. Poniżej wyciąg krzesełkowy ze Słotwin. Wejście dość drogie.

Schodzimy częściowo odkrytym terenem (widoki z łąk na Słotwiny, Jaworzynkę i Jaworzynę Krynicką) przez grzbiet Urdy na Przełęcz Krzyżową. Przed przełęczą ładny widok na prawo na Jaworzynę Krynicką, Pasmo Kraczonika, Čergov i Lubovniańską vrchovinę.

beskid sądecki dookoła krynicy

15,6 km Przełęcz Krzyżowa (790 m, 5 h)

Skrzyżowanie z zielonym szlakiem, którym można zejść do północnej części Krynicy (25 min). Szlak żółty i niebieski czasowo rozdzielają się. Żółty wchodzi na oba wierzchołki szczytu Krzyżowa, natomiast niebieski trawersuje je. Szlakiem żółtym jest ciekawiej, podejście niewielkie.

15,9 km Krzyżowa (825 m, 5:05 h)

Wyższy zalesiony szczyt Krzyżowej osiągamy już po 5 minutach od przełęczy; szlak mija go od północy.

16,5 km Krzyżowa (812 m, 5:15 h)

Niższy wierzchołek Krzyżowej, z krzyżem oraz widokiem na Krynicę. Obecnie szczyt jest splantowany ze względu na górną stację wyciągu krzesełkowego Henryk-Ski, który dotarł tu w 2016 r. W miesiącach niezimowych nie wygląda to zachęcająco. 200 m dalej poniżej szczytu połączenie szlaków niebieskiego i żółtego. Zejście jest miejscami dość strome. Po połączeniu szlaków po lewej stronie krótka ścieżka prowadząca do pozostałości skoczni narciarskiej z lat 30. XX w. Z niższych partii widoki na zabudowę Krynicy i Górę Parkową. Końcówka wśród ogródków działkowych.

18,1 km Krynica, punkt IT (5:40 h)

Dochodzimy do punktu startu.

Więcej podobnych tras w naszym nowym przewodniku Beskid Sądecki aktywnie:

beskid sądecki aktywnie

 

Podsumowanie
Region Beskid Sądecki
Województwo małopolskie
Kategoria Góry Polski
Typ trasy Trasa piesza
Mapa
  • Trasa piesza
  • Góry Polski