Jesteś tutaj

Bieszczady: Krótka wycieczka przez Rawki i Dział

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Bieszczady, Rawka i DziałPasmo Rawek i Działu jest rzadziej odwiedzane przez turystów niż sąsiednie Połoniny – Caryńska i Wetlińska. Warto się tam wybrać, zwłaszcza jesienią, i nie tylko z powodu, że jest to jeden z najwyższych szczytów naszych Bieszczadów.

 
W rzeczywistości samej – Wielka Rawka (1307 m) to Bieszczady, Rawka i Działjedyny szczyt Bieszczad Zachodnich o wysokości powyżej magicznej (w Polsce) granicy 1300 m, nie wchodzący w skład grupy Tarnicy. Bywa nawet uważany za najbardziej wybitny szczyt polskich Bieszczad, a to ze względu na bardzo dużą różnicę wysokości od dna doliny aż do wierzchołka, wynoszącą nawet 650 metrów.
 
To, co jest swojego rodzaju bieszczadzkim ewenementem na Rawkach, to dosyć spore zalesienie tego grzbietu, jak na Bieszczady oczywiście. W przeciwieństwie do Połonin, nie prowadzono tu wypasu bydła, zapewne ze względu na strome stoki góry od strony Berehów Górnych, do których należał ten teren. Nawet dzisiaj na wysokości ponad 1200 metrów można spotkać niewielkie krzaki buczynowo-wierzbowo-jarzębinowe, których nie uświadczymy w innych pasmach.
 
Bieszczady, Rawka i DziałNajszybciej, choć wcale nie najłatwiej dostaniemy się na grzbiet Rawek z Przełęczy Wyżniańskiej (855 m), na którą można wjechać samochodem lub autobusem (parking dla samochodów jest płatny). Z przełęczy przechodzimy przez niewielkie łyse wzgórze – Wierch Wyżniański (913 m) do Bacówki Pod Małą Rawką (ok. 910 m, dotąd 20 min). Słynęła ona kiedyś z tzw. naleśników niedźwiedzich (o sporych rozmiarach) wypełnionych jagodami.
 
Piętrząca się nad schroniskiem bryła Rawek może nieco przerażać początkujących turystów, ale wejście jest dosyć krótkie, choć strome. Ze schroniska zielony szlak prowadzi najpierw doliną potoku, a potem niewielkim grzbietem. Po przekroczeniu 1100 metrów zaczyna się nieco wypłaszczać, a bukowy las karłowacieje. Przy wyjściu na polanę, tuż przed szczytem Małej Rawki osiąga już mało imponujące rozmiary.
 
Na Małej Rawce (1267 m, dotąd 1:40 min.) jest skrzyżowanie szlaków zielonego oraz żółtego. Warto podejść około 15 min. za żółtymi znakami na szczyt Wielkiej Rawki (1307 m). Co ciekawe – obelisk nie został ustawiony na wierzchołku góry, ale w niższym o 5 metrów punkcie, z którego za czasów austriackich robiono pomiary terenu. Właściwy szczyt to niewielka wychodnia piaskowców kilkadziesiąt metrów dalej.
 
Wielka Rawka słynie ze wspaniałej panoramy, obejmującej Bieszczady, Rawka i DziałPołoninę Wetlińską, Caryńską, gniazdo Tarnicy i Halicza, a także Bukovske Vrchy i pasmo Jasła na zachodzie. Niestety – nie każdemu jest dane oglądać te widoki, ponieważ często szczyt zasnuwają chmury. Tak było w końcówce ostatniego lata (z tego czasu są zdjęcia), kiedy mgła pozwalała tylko na kilka metrów widoczności, a temperatura spadła poniżej 0 stopni.
 
To, co w grzbiecie Rawek najładniejsze, to zejście zielonym szlakiem przez Dział. Jest to góra o kilku wierzchołkach (930, 1008, 1100, 1141 i 1147 m), ciągnąca się przez pięć kilometrów długości. Szlak przechodzi przez wszystkie te kulminacje, z których niektóre są niemal niezauważalne. Pomiędzy nimi znajdują się piękne (zwłaszcza jesienią) porośnięte jagodzinami polanki. Z nich również można dostrzec okoliczne szczyty – zwłaszcza, że często jest tu lepsza pogoda niż na szczytach Rawek.
 
Zielony szlak schodzi z Działu początkowo dość stromo – zrobione schody i poręcze (nie wiadomo po co, bo jest przez nie jeszcze gorzej), potem już znacznie łagodnie do Wetliny. Z lasu wychodzi się na wysokości Hotelu Górskiego PTTK, skąd łatwo można dojść drogą asfaltową do centrum miejscowości.
 
Opisana trasa to szybki i dosyć łatwy sposób na poznanie pasma Rawek, w sam raz na pół dniową wycieczkę w góry.
 
Informacje praktyczne:
Opisana trasa: Przeł. Wyżniańska (855 m) – Bacówka pod Małą Rawką (910 m) – Mała Rawka (1267 m) – Wielka Rawka (1307 m) – Mała Rawka – Dział (1147 m) – Wetlina. Czas przejścia: 4-4:30 h (w drugą stronę 5-5:15 h). Suma podejść: 530 m (w drugą stronę 820 m). Punktów GOT: 19 (w drugą stronę 22). Szlaki: zielony między Przeł. Wyżniańską a Małą Rawką, żółty między Małą a Wielką Rawką i z powrotem, znów zielony między Małą Rawką a Wetliną.
Trudność szlaków: 2 (łatwy), możliwe gwałtowne zmiany temperatur i duże ilości błota.
 
 
 
 

 

Podsumowanie
Region Bieszczady
Województwo podkarpackie
Kategoria Góry Polski
Typ trasy Trasa piesza
Mapa
  • Trasa piesza
  • Góry Polski