Jesteś tutaj

Bolmin - ruiny renesansowego dworu

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Bolmin

Niedaleko Kielc zachowały się ruiny mało znanego dworu z końca XVI wieku.

O samym Bolminie nie mamy wiele informacji. Wiadomo, że miejscowość istniała w końcu XIV wieku, a właścicielem wsi był Mikołaj, syn Andrzeja. Dopiero w 1423 roku Bolmin nabyli Mokrscy herbu Jelita. Potem wieś przechodziła w ręce Mikołaja i Krzesława z Chotowa oraz Piotra Bolmińskiego. W XVI wieku sąsiednia wieś – Miedzianka – zasłynęła z kamieniołomów wydobywających marmur, używany do wyposażania wnętrz kościelnych i budowy nagrobków.

 

Dwór leży u stóp pasma wzgórz zwanego Grząby Bolmińskie, które ciągnie się prawie do Chęcin. Niewielka budowla powstała w końcu XVI lub na początku XVII wieku. Często też bywa nazywana zamkiem lub pałacem, jednak te określenia nie są właściwe dla tak małego budynku. Bolmiński dwór został gruntownie przekształcony po pożarze w drugiej połowie XVII wieku. Być może właśnie wtedy do prostokątnej budowli dobudowano wieżę w fasadzie. Później przebudowywano dwór jeszcze raz – w XIX wieku. Do końca tegoż stulecia budowla była zamieszkana. Kres przyszedł podczas I wojny światowej, kiedy skromną rezydencję zniszczono (być może spalono). Od tego czasu dwór pozostaje w formie trwałej ruiny bez dachu i podziału wnętrza.

 

Zachowała się do dziś cała zewnętrzna architektura razem z półokrągłą basztą w fasadzie oraz obramieniami okien z XVI i XVII wieku. Dawniej w piwnicach można było znaleźć szczątki tablic nadokiennych z napisami po łacinie. Niestety, obecnie piwnice są w znacznej części niedostępne. Ich rozbudowane korytarze stały się powodem stworzenia miejscowej tradycji.. Według niej, piwnice miały się ciągnąć do zamku w Chęcinach. Podobno nawet sprowadzono górników, którzy mieli korytarze znaleźć i odkopać. Niestety, podobnie jak w innych przypadkach, tajemne korytarze okazały się wytworem ludzkiej wyobraźni.

 

Dookoła dworu zachowały się wyjątkowo bujne pozostałości parku w postaci lip oraz winorośli. Z drugiej strony budynku wypasa się krowy. To wszystko czyni Bolmin miejscem niesamowicie sielskim.

 

Zapomniane miejsca Świętokrzyskie

Więcej o podobnych zabytkach dowiesz się z naszego nowego przewodnika "Zapomniane miejsca Świętokrzyskie"

 

 

 

Informacje praktyczne:

Bolmin leży 1 km na północ od drogi wojewódzkiej nr 762 Chęciny – Małogoszcz. Z Kielc jest tu ok. 20 km. Dwór znajduje pod wzgórzami w dolnej części miejscowości , po lewej stronie drogi od strony Chęcin.

ZałącznikWielkość
PDF icon bolmin.pdf235.76 KB
Podsumowanie
Region Góry Świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie
Miejscowość Bolmin
Kategoria Zapomniane miejsca
Mapa
  • Zapomniane miejsca