Jesteś tutaj

Bzura - szlak kajakowy

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Bzura szlak kajakowyBzura jest bez wątpienia rzeką niedocenianą przez kajakarzy. To skutek niezbyt pochlebnej opinii o Bzurze jako zanieczyszczonej rzece o wodach niemieszczących się nawet w najniższej klasie czystości. W latach 70. XX w. nie polecano tego szlaku dla gumowych kajaków, jako że silnie zanieczyszczona chemią woda mogła zaszkodzić ich konstrukcji (!). Stan ten jednak zmienił się w ciągu ostatnich lat i Bzura, choć nie tak czysta, jak Orzyc czy Liwiec, już praktycznie nie śmierdzi i daje się nią płynąć.

 

A jest to szlak kajakowy ciekawy, położony w głębokiej dolinie, z licznymi meandrami, na których w dolnym biegu można spotkać dzikie plaże oraz piaszczyste dno. Bzura jest ogólnie bardzo łatwą rzeką, jednak zdarzają się odcinki wymagające większej uwagi, jak ten zaraz za ruinami zamku w Sochaczewie. Poza tym na Bzurze nie ma przeszkód, a także spiętrzeń wymagających przenosek. Jest to świetny szlak do rozpoczęcia przygody z kajakarstwem. W przypadku większej ilości czasu spływ można zacząć na Rawce, która wpada do Bzury. Nad rzeką znajdują się różnorakie zabytki: gotyckie kościoły w Kozłowie, ruiny zamku w Sochaczewie oraz kilka dworków szlachty mazowieckiej, niektóre położone nad samą rzeką.

Przeszkody

 Brak przeszkód. Sporadycznie spotyka się głazy w nurcie. Za ujściem Rawki jest rozmyte spiętrzenie, na którym trzeba uważać.

Sprzęt i wypożyczalnie kajaków

 Każdy nieprzeciekający kajak będzie dobry:)

Kiedy spływać?

 Dowolna pora roku, dużo wody.

Zobacz:

 Kościół gotycki w Kozłowie Biskupim, ruiny zamku w Sochaczewie.

Więcej informacji oraz zdjęcia znajdziesz na naszej nowej stronie kajaki.mazowsze.pl

Więcej informacji, w tym mapa, dokładny opis rzeki, kilometraż i propozycje tras znajdziesz w:

Kajakiem w okolicach Warszawy

Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Miejscowość Sochaczew
Kategoria Szlaki kajakowe
Typ trasy Trasa kajakowa
Mapa
  • Trasa kajakowa
  • Szlaki kajakowe