Jesteś tutaj

Ożarów - drewniany dwór barokowy (Muzeum Wnętrz Dworskich)

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

ożarów dwórOkolice Łodzi wypełnione są licznymi dworami i pałacami pochodzącymi głównie z XIX w. Wiele z nich można niestety zwiedzać tylko z zewnątrz, a w niektórych przypadkach jedynie popatrzeć przez ogrodzenia.

Ci, którzy chcieliby dokładniej przyjrzeć się, jak ożarów dwórwyglądał i funkcjonowały dawne dwory powinni udać się do Ożarowa. W stojącym w centrum miejscowości dworze znajduje się Muzeum Wnętrz Dworskich, które doskonale oddaje klimat XVIII i XIX-wiecznego życia. Dookoła dworu rozpościera się piękny park z pomnikowymi drzewami, wśród których znajdują się liczące ponad 150 lat dęby.
Wybudowany w 1757 r. dwór reprezentuje styl barokowy. Jest to modrzewiowy budynek o konstrukcji zrębowej osadzony jednak na murowanych fundamentach. Dwór został wybudowany przez Władysława Bartochowskiego, kasztelana wieluńskiego. Zbudowany jest on na olanie prostokąta z czterema niewielkimi alkierzami po znajdującymi się po rogach.
Odwiedzający Ożarów turyści mogą zobaczyć: salon kominkowy, salonik myśliwski, salę jadalną i kredensownię, pokoik dziewczęcy, buduar, gabinet oraz sypialnie: damską i męską.  Eksponaty znajdujące się we dworze pochodzą w większości z ożarów dwórdworów ziemi wieluńskiej. Szczególnie interesujące są barokowe szafy, skrzynie i kufry z XVIII i XIX w., ceramika oraz wiele portretów szlachty wieluńskiej z XVII, XVIII i XIX w. Wnętrze dworu wykorzystywane do organizacji koncertów, prelekcji czy wykładów. 
Oczywiście Ożarów to nie jedyne miejsce w województwie łódzkie, gdzie można zobaczyć ciekawy dwór. Informacji o innych równie interesujących miejscach w okolicy można poszukać na stronie www.turystyka.wielun.pl.

Tekst i zdjęcia: Anna Omiecińska

 

Podsumowanie
Region Region Łódzki
Województwo łódzkie
Miejscowość Ożarów, łódzkie
Kategoria Miejsca niezwykłe
Typ trasy Trasa piesza, Trasa samochodowa
Mapa
  • Trasa piesza
  • Trasa samochodowa
  • Miejsca niezwykłe
  • Zobacz mapę