Jesteś tutaj

Głazy Krasnoludków czyli Gorzeszowskie Skałki

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

glazy krasnoludkowW Zaworach – północnej, rzadko odwiedzanej, części Gór Stołowych znajduje się pas bardzo ciekawych skałek owianych legendami.

W Zawory naprawdę warto przyjechać. W porównaniu glazy krasnoludkowze Szczelińcem czy Błędnymi Skałami turystów jest tu znacznie mniej. Oprócz walorów przyrodniczych, Gorzeszowskie Skałki wyróżnia także legenda o zamieszkujących je krasnoludkach, które podobno były wysokości dwóch stóp, miały ogromne brody i stopy , a ubrane były w płaszcze i kaptury.
 
Płochliwego krasnala trudno było zobaczyć, aż do momentu, gdy jeden z nich zapragnął kiedyś poślubić córkę gospodarza. Ten wyśmiał go i nawyzywał od karłów. Zdenerwowany krasnal podskoczył do góry, uderzył pięścią gospodarza w twarz, aż ten runął na ziemię. Gdy się ocknął krasnala nie było już w okolicy. Nie było także w domu córki gospodarza, po której słuch zaginął. Nie wiadomo, czy była to sprawka mieszkańca skałek.
 
Na pewno nie za sprawą krasnoludków zaistniały Gorzeszowskie Skałki, których powstanie określa się na czas górnej kredy, a więc 70-100 mln lat temu. Podobnie jak inne okoliczne wychodnie skalne, także i Głazy Krasnoludków są bryłami piaskowca zerodowanego przez słońce, wodę i wiatr. Natura nadała im przedziwne kształty, które dziś kojarzą się nam z grzybami, ambonami, basztami glazy krasnoludkowczy zwierzętami. Najwięcej jest grzybów skalnych, a niektóre z nich mogą nawet uchodzić za modelowe przykłady.
 
Gorzeszowskie Skałki wypiętrzają się na długości około 1,5 km na szerokość 100-200 metrów. Cały grzbiet skałek porasta czysty bór świerkowy. Teren został objęty ochroną w 1970 roku poprzez utworzenie tu rezerwatu „Głazy Krasnoludków”.
 
Najlepszym sposobem na poznanie rezerwatu jest spacer żółtym szlakiem pod skałkami, choć warto także wspiąć się na górę, aby zobaczyć wspaniałą panoramę Gorzeszowa i Gór Kamiennych. Najwyższe ze skał mają 17 metrów, ale przeciętnie osiągają do 5-8 metrów wysokości. Wyższe – baszty czy ambony spotkamy raczej w pobliżu parkingu. Im bardziej się od niego oddalamy, tym bardziej zaczynają dominować niższe (5-7 m wysokości) skalne grzyby. Z „końca skałek” trzeba wrócić tym samym szlakiem, albo drogą poniżej lasu.
 

W najbliższej okolicy warto również zobaczyć pozostałe wychodnie piaskowca: Czartowskie Skały w Różanej glazy krasnoludkoworaz Diabelską Maczugę w Gorzeszowie, a także stół sądowy w Kochanowie. Niedaleko znajduje się także słynne opactwo cystersów w Krzeszowie oraz Chełmsko Śląskie z unikalną zabudową.

Informacje praktyczne:

Gorzeszowskie Skałki (Głazy Krasnoludków) znajdują się w Sudetach, w północnej części Gór Stołowych (Zaworów). Dojechać tu można łatwo z Wałbrzycha lub Kamiennej Góry. W Gorzeszowie należy kierować się za drogowskazami lub czerwonym szlakiem (1,5 km). Przy skałkach jest parking oraz wiata.
Zwiedzanie Gorzeszowskich Skałek nie wymaga większych umiejętności technicznych.

Czas przejścia skałek: 1-1:30 h.

Tekst i zdjęcia: Jakub Jagiełło

 

ZałącznikWielkość
PDF icon GlazyKrasnoludkow.pdf521.14 KB
Podsumowanie
Region Sudety Środkowe
Województwo dolnośląskie
Miejscowość Gorzeszów
Kategoria Góry Polski
Typ trasy Trasa piesza
Mapa
  • Trasa piesza
  • Góry Polski