Jesteś tutaj

Kadyny - Wysoczyzna Elbląska

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Kadyny Wysoczyzna ElbląskaPopularność tego regionu nie odpowiada niestety (a może na szczęście) jego walorom. Dla gdańszczan to trochę za blisko, dla warszawiaków za daleko. Krajobrazy i przyroda zaskoczą odwiedzających, bardziej przypominają góry niż tereny nadmorskie.

Tereny pomiędzy Elblągiem i Fromborkiem Kadyny Wysoczyzna Elbląskazwiedzać można pieszo, samochodem (co odradzam ze względu na słabą sieć drogową omijającą najważniejsze atrakcje) lub rowerem. Ta ostatnia forma wymaga jednak niezłego przygotowania i dobrego roweru. Pomimo że w wielu miejscach pobłyskiwać nam będzie tafla Zalewu Wiślanego, to podjazdy wycisną z rowerzystów ostatnie poty. A to za sprawą dużych różnic względnych wysokości. Stary klif nadmorski (bo tym jest pod względem geomorfologicznym wysoczyzna) sięga prawie 200 metrów ponad poziom zalewu, kulminując w Maślanej Górze (197 m n.p.m.)

 
Wysokie wzgórza pocięte są stromymi jarami potoków spływających w stronę zalewu. Porośnięte buczyną zbocza powodują, że czujemy się tam jak w Karpatach. Najpiękniej jest tam wiosną, kiedy w poszyciu buczyny docierające tu dopiero słońce budzi dywany zawilców. Za kilka tygodni rozwijające się liście pogrążą las w półmroku, który trwać będzie aż do złotej jesieni. Lasy bukowe są chronione w kilku rezerwatach przyrody największy z nich nosi nazwę Buki Wysoczyzny Elbląskiej.
 
Kadyny Wysoczyzna ElbląskaNieoficjalną stolicą rejonu są Kadyny, niegdyś siedziba Bażyńskich, potem bogatych fabrykantów pruskich, a w końcu XIX wieku cesarskiej rodziny Hohenzolernów. Zachował się cały zespół architektoniczny dawnego pałacu (mocno zniszczony) i zabudowań gospodarczych odnowionych na hotel oraz szereg domów wiejskich. Pasące się konie z miejscowej stadniny dopełniają pejzaż. Prawdziwą atrakcją miejscowości jest jeden z najstarszych dębów w Polsce. Staruszek nosi imię Bażyńskiego szacowany na ok. 700 lat i należy do najgrubszych drzew tego gatunku (obwód przekracza 10 metrów). Jego stan pomimo wielu zabiegów konserwatorskich jest niestety z roku na rok coraz gorszy.
 
Tuż obok dębu zaczyna się ścieżka przyrodnicza, która pokonując bukowe zbocza zapoznaje z atrakcjami przyrodniczymi lasu i doprowadza na koniec do położonego na wzgórzu klasztoru. Odbudowany ze zniszczeń, nie kryje specjalnych atrakcji, warto jednak pójść nieco dalej do platformy widokowej pozwalającej ogarnąć pejzaż wysoczyzny z wodami zalewu zamkniętymi Mierzeją Wiślaną. W drodze powrotnej warto zboczyć do neogotyckiej kaplicy grobowej Birknerów, władających Kadynami w XIX wieku. Była ona częścią założenia parkowego Kadyn.
 
Innym często odwiedzanym miejscem jest Święty Kamień. Kadyny Wysoczyzna ElbląskaDotrzeć do niego można wyłącznie pieszo lub na rowerze. Działająca do roku 2006 linia kolejowa Elbląg – Frombork – Braniewo umożliwiała podziwianie Kamienia z okien pociągu. Dziś po linii zostały już tylko zmurszałe podkłady, rdzewiejące tory i budynki stacyjne (najładniejszy w Tolkmicku). Święty Kamień to olbrzymi głaz narzutowy pogrążony częściowo w płytkich wodach Zalewu Wiślanego. Wieść dziejów głosi, że pełnił on kiedyś rolę ołtarza ofiarnego Prusów zamieszkujących te tereny do czasów podboju krzyżackiego. Inna z legend mówi, że to pozostałość bójki dwóch braci olbrzymów, z których jeden niezdara upuścił głaz w wody zalewu. Kamień ma   prawie 14 metrów obwodu. Na starszych zdjęciach położony jest on kilkanaście metrów od brzegu, ostatnio osadzający się piasek uformował małą mierzeję pozwalającą dojść „suchą stopą”. Dotrzeć do kamienia najłatwiej jest od strony Tolkmicka, idąc lub pedałując żółtym szlakiem. Szlak prowadzi pagórkami, do samego kamienia trzeba zboczyć nad zalew, a tam trudno go nie zauważyć. W kierunku północno-wschodnim widać ładną panoramę Fromborka. Aby tam dotrzeć, należy kontynuować wycieczkę szlakiem turystycznym. Rowerzystom radzę trzymać się szlaku rowerowego lub wyraźnych dróg, szlak pieszy jest fragmentami trudno przejezdny. Wycieczkę kończy zwykle zwiedzanie Fromborka, ale to już temat na inny artykuł.
 
Kadyny Wysoczyzna ElbląskaINFORMACJE PRAKTYCZNE
Do głównych miejscowości dociera komunikacja PKS z Elbląga, a nawet z Gdańska. Mniejsze są trudno dostępne bez własnego samochodu lub roweru. Zakwaterowanie w hotelach, motelach i gospodarstwach agroturystycznych w Kadynach, Fromborku i Tolkmicku. Największa oferta gastronomiczna jest we Fromborku.
 
Tekst i zdjęcia: Paweł Jagiełło
 
 

 

Podsumowanie
Region Warmia i Mazury
Województwo warmińsko-mazurskie
Kategoria Miejsca niezwykłe
Typ trasy Trasa piesza, Trasa rowerowa
Mapa
  • Trasa piesza
  • Trasa rowerowa
  • Miejsca niezwykłe