Jesteś tutaj

Kajakiem po Płonce – czy to ma sens?

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Rzeka Płonka kajakiWiększość dopływów Wkry spenetrowaliśmy kajakiem przy okazji zbierania materiałów do przewodnika Kajakiem w okolicach Warszawy. Pozostała nam jeszcze rzeka Płonka, o której miejscowi mówili, że prowadzi głównie ścieki z Płońska. Mimo słabej opinii postanowiliśmy i ją zeksplorować.

Rzeka zaskakuje pozytywnie. Po pierwsze – jednak nie śmierdzi. Po drugie – ma sporo wody (spora powierzchnia dorzecza, ponad 400 km2). Można spływać od parku w Płońsku, gdzie wodowanie nie jest może wygodne, ale wykonalne (betonowe schodki). Wyżej można pływać Płonką lub jej dużym dopływem Żurawianką, ale tylko przy wysokim stanie wody. Obie rzeki są uregulowane, z progami. Jest to raczej zabawa dla zapaleńców.

Rzeka Płonka

A jak wygląda odcinek z Płońska? Najpierw niewiele się dzieje. Rzeka uregulowana, szeroka, ale płytka. Przepływa się koło bloków i bazaru (!) i w miarę sprawnie osiąga się trasę S7. Następnie czeka nas 8 betonowych progów i jazów. Uwaga – od tego miejsca na brzegach pojawia się parzący Barszcz Sosnowskiego.

Rzeka Płonka

Za Drożdzynem rzeka ma naturalne malownicze koryto. Pojawiają się kładki i zwałki. Bardzo ładny jest szeroki odcinek ujściowy z cofką od Wkry. Spływ można zakończyć na Wkrze przy elektrowni w Bolęcinie lub po przenosce dalej płynąć tą rzeką.

Rzeka Płonka

Informacje praktyczne:

Trudność: ZWB (dość łatwa)

Uciążliwość: U3 (średnia)

Malowniczość * z miejscami ** (skala od * do ****)

Płońsk-ujście: 12,6 km

 

Pobierz dokładny kilometraż rzeki z opisem przeszkód (w przygotowaniu).

Polecane wypożyczalnie kajaków:

Więcej informacji o Płonce:

Wkra i jej dopływy

Kajakiem w okolicach Warszawy (II wydanie):

Kajakiem w okolicach Warszawy

 

Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Miejscowość Płońsk
Kategoria Szlaki kajakowe
Typ trasy Trasa kajakowa
Mapa
  • Trasa kajakowa
  • Szlaki kajakowe