Jesteś tutaj

Kalwaria Zebrzydowska - sanktuarium

Kalwaria Zebrzydowska sanktuariumNa południowy-zachód od Krakowa, w podgórskich krajobrazach na szeregu wzniesień rozlokowała się największa polska kalwaria. Liczne kościółki i kaplice wyznaczają drogę Męki Pańskiej i dróżki Matki Bożej.

Okolica obecnej Kalwarii Zebrzydowskiej w XVII wieku przeistoczyła się w symboliczną Jerozolimę. W krótkim czasie pobliska góra Żar przemieniła się w Golgotę, góra Lanckorońska w Górę Oliwną, a rzeczka Skawinka w Cedron.

Dróżki kalwaryjskie to zespół 41 obiektów sakralnych powstałych na przestrzeni wieków: od XVI po XX. Od 1999 roku cały zespół architektoniczno-krajobrazowy wraz z parkiem pielgrzymkowym jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

kalwaria zebrzydowska sanktuarium

Jak głosi legenda, żona Mikołaja Zebrzydowskiego, właściciela Kalwarii Zebrzydowskiej miała wizję, w której ujrzała trzy płomieniste krzyże wznoszące się ponad górą Żar. Tam też Zebrzydowski za radą żony wybudował kościółek Ukrzyżowania - pierwszy obiekt kalwarii. Od tego czasu przez kolejne lata powstawały kaplice i budowle tworzące najstarszą kalwarię na ziemiach Rzeczypospolitej. Historia tego typu założeń jest jednak o wiele starsza niż XVII wiek.

 

Wykup dostęp

Materiał o charakterze przewodnikowym. Aby przeczytać dalszą część przewodnika wykup proszę dostęp. Dzięki temu możemy przygotowywać lepsze i aktualne materiały i zapłacić osobom, które je dla nas piszą.

5,90 zł

Dostęp 30 dni wszystko

34,90 zł