Jesteś tutaj

Najwyższe szczyty Polski: Beskid Mały: Czupel

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

beskid mały czupelNajwyższy i najwybitniejszy szczyt Beskidu Małego, położony w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, zaliczany do Korony Gór Polski. Czupel jest jednym z najwybitniejszych szczytów w polskich Karpatach: zajmuje pod tym względem 7. miejsce, a 11. wśród polskich gór w ogóle. Jest to najwyższy punkt w miarę równego wysokością grzbietu ciągnącego się od Rogacza (898 m n.p.m.) do Magurki (909 m n.p.m.). Oprócz tego grzbietu wysokość 900 m przekracza także Łamana Skała (929 m n.p.m., niekiedy, ale rzadko uznawana za najwyższy szczyt Beskidu Małego) wraz z sąsiednimi wierzchołkami, oraz Leskowiec (918 m n.p.m.).

Wskutek wycięcia lasów na północnym zboczu Czupla i przerzedzonego lasu w ogóle jest to obecnie góra, z której można podziwiać ograniczone widoki – przede wszystkim na pozostałe masywy Beskidu Małego i dolinę Soły. Szczyt porasta niewysoki las bukowy (niektóre buki mają powykręcane kształty), a sam wierzchołek oznaczony jest kapliczką i kupką kamieni. Zbocza od strony doliny Soły są strome, więc każda trasa prowadząca od tej strony będzie dość wyczerpująca.

Trasy dojściowe

Na sam szczyt wprowadza tylko niebieski szlak turystyczny.

  1. Z Przełęczy Przegibek przez Magurkę Wilkowicką niebieskim szlakiem: 4,2 km, ok. 330 m podejścia, 1:30 h, w dół 1:10 h. Najłatwiejsze, popularne wejście na Czupel, po drodze schronisko.
  2. Z Międzybrodzia Bialskiego szlakami żółtym, a potem niebieskim przez Magurkę Wilkowicką: 6,5 km, ok. 580 m podejścia, 2:20 h, w dół 1:30 h. Strome podejście na Magurkę do schroniska (niepolecane w zejściu), następnie długi płaski grzbiet do Czupla.
  3. Z Międzybrodzia Bialskiego czerwonym szlakiem: 3,5 km, ok. 620 m podejścia, 1:45 h, w dół 1 h. Duże podejście na małą górę. Trasa polecana na podejściu.
  4. Z Czernichowa niebieskim szlakiem: 4 km, ok. 620 m podejścia, 1:50 h, w dół 1 h. Jak w trasie nr 3, tylko nieznacznie mniej strome.
  5. Z Łodygowic czerwonym szlakiem przez Przysłop: 6,8 km, ok. 630 m podejścia, ok. 2:15 h, w dół 1:40 h. Dość łagodne podejście na najwyższy szczyt Beskidu Małego. Polecane w zejściu. Na szczycie Przysłop warto zboczyć do Diablego Kamienia.
  6. Z Wilkowic zielonym, a następnie niebieskim szlakiem przez Magurkę Wilkowicką: 6,3 km, 550 m podejścia, ok. 2 h, w dół 1:30 h. Trasa z nisko położonych Wilkowic. Strome podejście na Magurkę, częściowo po drodze do schroniska, a od niego główny płaski grzbiet Beskidu Małego.

beskid mały czupel

Kiedy zdobywać?

Dowolna pora roku.

Korona Gór Polski: tak

Więcej o najwyższych szczytach Polski w naszym przewodniku:

najwyższe szczyty polski

Podsumowanie
Region Beskid Mały
Województwo śląskie
Miejscowość Magurka Wilkowicka
Kategoria Góry Polski
Typ trasy Trasa piesza, Trasa rowerowa
Mapa
  • Trasa piesza
  • Trasa rowerowa
  • Góry Polski