Jesteś tutaj

Najwyższe szczyty Polski: Beskid Wyspowy: Mogielica

Mogielica, fot. Henryk BielamowiczNajwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zaliczany niekiedy do Gorców. Szczyt z listy Korony Gór Polski. Na liście najwybitniejszych szczytów Polski zajmuje 18. miejsce (w Beskidzie Wyspowym ustępuje Luboniowi Wielkiemu oraz Lubogoszczy). Mogielica jest najwyższym wierzchołkiem masywu obejmującego także grzbiet Jasienia (1052 m n.p.m.). Krajobrazowo odróżnia się od zachodniej części Beskidu Wyspowego, gdzie każda góra oddzielona jest głębokimi dolinami i takimiż przełęczami. Tylko sama kulminacja szczytowa odznacza się stromymi zboczami. W Beskidzie Wyspowym nie ma żadnej innej góry, której wysokość przekraczałaby 1100 m.

Więcej o najwyższych szczytach Polski w naszym nowym przewodniku:

najwyższe szczyty polski

Wierzchołek porośnięty jest lasem iglastym, ale widoki można oglądać z wieży. W pobliżu szczytu znajdują się grupy skałek, m.in. Zbójnicki Stół, a także krzyż papieski. Bardzo widokowa jest położona wysoko pod szczytem (1030 – 1100 m n.p.m.) Hala Mogielica – jedno z piękniejszych miejsc w Beskidzie Wyspowym.

Ciekawostki  

Na szczycie Mogielicy stała niegdyś wieża triangulacyjna, która zawaliła się w 1980 r. W 2008 r. wzniesiono na szczycie drewnianą wieżę widokową.

Mogielica, fot. Jerzy Opioła

Na południowy wschód od wierzchołka znajduje się drewniany krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, który chętnie przemierzał tutejsze szlaki.

Wzdłuż szlaku z Jurkowa na Mogielicę zawieszone są na drzewach małe kapliczki – stacje drogi krzyżowej. Co roku w Wielki Piątek pielgrzymują tędy członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Mogielica była ważnym ośrodkiem pasterstwa górskiego i góralskich tradycji. Do dziś w szczątkowej formie kultywowany jest na jej stokach koszarowy wypas owiec.

Według miejscowej legendy Mogielica jest żoną olbrzyma Łopienia, zamienionego po śmierci w górę. Mówiono też o pradawnych murach zamkowych na szczycie. Z urwistych stoków północnych zrzucać miano ciała samobójców. Podobno wwożono je ze Szczawy wozem.

Mogielica, fot. Jerzy Opioła

Inne podania wiążą się z działalnością zbójników. Na szczycie Mogielicy znajdować się miał niegdyś wielki głaz, na którym liczyli zdobyte pieniądze. Na polanach Brzostowskiej i Skalne ukryli podobno nie tylko monety, ale również zrabowane monstrancje i kościelne srebra. Marszałkowska Studnia na Polanie Poręba miała być natomiast miejscem ukrycia kociółka pełnego dukatów, na którym położono dwie nabite strzelby. Opowieści te były na tyle żywe w regionie, że w XIX w. zbójnickich skarbów szukali na Mogielicy czeladnicy kowalscy ze Szczawy. Niektóre legendy łączono, raczej wtórnie, z Józefem Baczyńskim, słynnym osiemnastowiecznym „harnasiem nad harnasiami”, który ujęty został w 1735 r. w niedalekiej Dobrej.

 

Kiedy zdobywać?

Dowolna pora roku.

Korona Gór Polski: tak 

Miejsce na Twoją reklamę

Zdjęcia: Wikimedia Commons (Henryk Bielamowicz, Jerzy Opioła)

Trasy dojściowe (7 propozycji)

 

Wykup dostęp

Materiał o charakterze przewodnikowym. Aby przeczytać dalszą część przewodnika wykup proszę dostęp. Dzięki temu możemy przygotowywać lepsze i aktualne materiały i zapłacić osobom, które je dla nas piszą.

5,90 zł

Dostęp 30 dni wszystko

34,90 zł