Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zaliczany niekiedy do Gorców. Szczyt z listy Korony Gór Polski. Na liście najwybitniejszych szczytów Polski zajmuje 18. miejsce (w Beskidzie Wyspowym ustępuje Luboniowi Wielkiemu oraz Lubogoszczy). Mogielica jest najwyższym wierzchołkiem masywu obejmującego także grzbiet Jasienia (1052 m n.p.m.). Krajobrazowo odróżnia się od zachodniej części Beskidu Wyspowego, gdzie każda góra oddzielona jest głębokimi dolinami i takimiż przełęczami. Tylko sama kulminacja szczytowa odznacza się stromymi zboczami. W Beskidzie Wyspowym nie ma żadnej innej góry, której wysokość przekraczałaby 1100 m.
Więcej o najwyższych szczytach Polski w naszym nowym przewodniku:
Wierzchołek porośnięty jest lasem iglastym, ale widoki można oglądać z wieży. W pobliżu szczytu znajdują się grupy skałek, m.in. Zbójnicki Stół, a także krzyż papieski. Bardzo widokowa jest położona wysoko pod szczytem (1030 – 1100 m n.p.m.) Hala Mogielica – jedno z piękniejszych miejsc w Beskidzie Wyspowym.
Ciekawostki
Na szczycie Mogielicy stała niegdyś wieża triangulacyjna, która zawaliła się w 1980 r. W 2008 r. wzniesiono na szczycie drewnianą wieżę widokową.
Na południowy wschód od wierzchołka znajduje się drewniany krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, który chętnie przemierzał tutejsze szlaki.
Wzdłuż szlaku z Jurkowa na Mogielicę zawieszone są na drzewach małe kapliczki – stacje drogi krzyżowej. Co roku w Wielki Piątek pielgrzymują tędy członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Mogielica była ważnym ośrodkiem pasterstwa górskiego i góralskich tradycji. Do dziś w szczątkowej formie kultywowany jest na jej stokach koszarowy wypas owiec.
Według miejscowej legendy Mogielica jest żoną olbrzyma Łopienia, zamienionego po śmierci w górę. Mówiono też o pradawnych murach zamkowych na szczycie. Z urwistych stoków północnych zrzucać miano ciała samobójców. Podobno wwożono je ze Szczawy wozem.
Inne podania wiążą się z działalnością zbójników. Na szczycie Mogielicy znajdować się miał niegdyś wielki głaz, na którym liczyli zdobyte pieniądze. Na polanach Brzostowskiej i Skalne ukryli podobno nie tylko monety, ale również zrabowane monstrancje i kościelne srebra. Marszałkowska Studnia na Polanie Poręba miała być natomiast miejscem ukrycia kociółka pełnego dukatów, na którym położono dwie nabite strzelby. Opowieści te były na tyle żywe w regionie, że w XIX w. zbójnickich skarbów szukali na Mogielicy czeladnicy kowalscy ze Szczawy. Niektóre legendy łączono, raczej wtórnie, z Józefem Baczyńskim, słynnym osiemnastowiecznym „harnasiem nad harnasiami”, który ujęty został w 1735 r. w niedalekiej Dobrej.
Kiedy zdobywać?
Dowolna pora roku.
Korona Gór Polski: tak
Miejsce na Twoją reklamę
Zdjęcia: Wikimedia Commons (Henryk Bielamowicz, Jerzy Opioła)
Trasy dojściowe (7 propozycji)
Wykup dostęp
Materiał o charakterze przewodnikowym. Aby przeczytać dalszą część przewodnika wykup proszę dostęp. Dzięki temu możemy przygotowywać lepsze i aktualne materiały i zapłacić osobom, które je dla nas piszą.