Jesteś tutaj

Najwyższe szczyty Polski: Góry Kamienne: Waligóra

Waligóra Góry KamienneNajwyższy szczyt Gór Suchych i Kamiennych (na mapach turystycznych zwykle podawana jest wysokość 936 m n.p.m., na precyzyjnych – 934 m n.p.m., potwierdza to pomiar GPS). Jeden z wybitniejszych szczytów w polskich Sudetach (5. miejsce pod tym względem).

Stromy od strony północnej, wulkaniczny stożek wybijający się ponad 100 m nad okolicę. Od strony południowej niższy wierzchołek (930 m n.p.m.) i łagodne zbocza. Szczyt w XIX w. widokowy, obecnie zarośnięty lasem świerkowym. Wierzchołek oznaczony betonowym słupkiem i drogowskazem. Piękny widok na Góry Kamienne i Sowie z polanki podszczytowej w miejscu dawnego domku myśliwskiego (schroniska; 895 m n.p.m.), dojście ścieżką – szlakiem rowerowym.

Więcej o najwyższych szczytach Polski w naszym nowym przewodniku:

najwyższe szczyty polski

Poza Waligórą wysokość 900 m w Górach Suchych przekraczają także: nieznacznie niższa Suchawa (928 m), szpiczasta Kostrzyna (906 m), Włostowa (903 m) i Jeleniec (902 m). Poza Górami Suchymi żaden szczyt w paśmie Gór Kamiennych nie przekracza tej wysokości.

Waligóra Góry Kamienne

Ciekawostki

Waligóra cieszyła się ogromną popularnością wśród turystów począwszy od XIX w. Bezleśny wierzchołek gwarantował rozległe panoramy, a spragnieni jeszcze lepszych widoków wędrowcy wspinali się na stojącą tutaj wieżę triangulacyjną. Na stokach wzniesienia znajdował się domek myśliwski z kolejnym punktem widokowym. Dziś ani wieża, ani domek nie istnieją, a zarośnięty szczyt Waligóry jest rzadko odwiedzany.

Waligóra Góry Kamienne

Na wierzchołek doprowadza tylko szlak żółty. Od północy jest on niezwykle stromy i stosunkowo mało bezpieczny ze względu na duże ilości osypujących się ostrych kamieni (melafirów). Ten odcinek szlaku polecamy tylko na wejście i tylko przy suchej pogodzie. Z drugiej strony wejście jest bardzo łagodne i mało problematyczne (ścieżka w lesie). Można nawet wjechać na rowerze.

Waligóra Góry Kamienne

Kiedy zdobywać?

O każdej porze roku, ale w zimie nieco trudniej (stromo od północy, wówczas nie polecamy tego szlaku).

Miejsce na Twoją reklamę

Trasy dojściowe (8 propozycji)

 

Wykup dostęp

Materiał o charakterze przewodnikowym. Aby przeczytać dalszą część przewodnika wykup proszę dostęp. Dzięki temu możemy przygotowywać lepsze i aktualne materiały i zapłacić osobom, które je dla nas piszą.

5,90 zł

Dostęp 30 dni wszystko

34,90 zł