Jesteś tutaj

Najwybitniejsze szczyty Polski cz. 1

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

najwybitniejsze szczyty polskiWszyscy górscy turyści w Polsce orientują się, jakie są najwyższe góry w ich kraju. Wiadomo: Tatry, Beskid Żywiecki, Karkonosze. Góry można także mierzyć pod względem wybitności. I tu, zdziwienie, bo najwybitniejszy polski tatrzański szczyt plasuje się nie na pierwszym miejscu, tylko dopiero na 25. i jest to... Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.). W artykule prezentujemy 10 najwybitniejszych szczytów Polski.

Wśród 10 najwybitniejszych szczytów Polski 7 znajduje się w Karpatach i 3 w Sudetach.

1. miejsce Śnieżka, Karkonosze, 1602 m (wyb. ok. 1292 m)

 Najwyższy szczyt Czech jest także najwybitniejszym szczytem Polski. Jako wybitność mierzy się względem szczytów Tatrzańskich i Babiej Góry, od których oddziela go nisko położona Brama Morawska.

śnieżka, fot. Wikipedia Commons

2. miejsce Babia Góra, Beskid Żywiecki, 1723 m (wyb. 1073 m)

Królowa Beskidów jest jedynym oprócz Śnieżki szczytem w Polsce, którego wybitność wynosi ponad 1000 m. Wybitność liczy się w tym wypadku również w stosunku do Tatr (najbliżej Rakoń, 1879 m).

Babia Góra

3. miejsce Pilsko, Beskid Żywiecki, 1557 m (wyb. 748 m)

Drugi szczyt Beskidu Żywieckiego w naszym zestawieniu. Mierzony w stosunku do Babiej Góry, od której oddzielony jest niską przełęczą Glinne.

Pilsko, fot. Wikipedia Commons

4. miejsce Śnieżnik, Masyw Śnieżnika, 1426 m (wyb. 681 m)

Drugi najwybitniejszy szczyt polskich Sudetów, wieńczący rozległy masyw górski. Mierzony w stosunku do Pradziada w Jesionikach.

śnieżnik

5. miejsce Turbacz, Gorce, 1315 m (wyb. 610 m)

Najwyższy szczyt Gorców, pasma położonego na północ od Tatr. Mierzony w stosunku do Policy w Beskidzie Żywieckim (1369 m).

turbacz, fot. Wikipedia Commons

6. miejsce Skrzyczne, Beskid Śląski 1257 m (wyb. 585 m)

Kolejny masywny przedstawiciel Beskidów Zachodnich. Kto kiedyś próbował wejść na niego od strony Szczyrku lub Żywca, wie, ile tam jest podejścia. Najbliższymi wyższymi górami nie są szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego oddzielone niską przełęczą Kubalonka, ale Beskidu Żywieckiego w grupiej Lipowskiej i Rysianki.

skrzyczne, fot. Wikipedia Commons

7. miejsce Wielka Sowa, Góry Sowie 1017 m (wyb. 567 m)

Najniższy szczyt w naszym zestawieniu i zarazem trzeci najwybitniejszy w polskich sudetach. Najwyższy szczyt Sudetów Środkowych poza Górami Orlickimi. Otoczony niższymi pasmami Gór Kamiennych, Wałbrzyskich i Stołowych. Dość spore podejścia, jeśli idziemy na niego z samego dołu. Mierzony w stosunku do Karkonoszy.

wielka sowa

8. miejsce Radziejowa, Beskid Sądecki 1262 m (wyb. 532 m)

Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, gór o dość wyrównanych płaskich grzbietach, ale odciętych głębokimi dolinami Popradu i Dunajca (grzbiet Radziejowej). Mierzony w stosunku do Tatr Bielskich.

Radziejowa, fot. Wikipedia Commons

9. miejsce Luboń Wielki, Beskid Wyspowy 1022 m (wyb. 522 m)

No tak, w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć szczytu z Beskidu Wyspowego, czyli odosobnionych gór, oddzielonych głębokimi dolinami od siebie. Gór sprawiają wrażenie jakby wysp, stąd nazwa całego pasma. Powiemy więcej, w kolejnej dwudziestce najwybitniejszych szczytów w Polsce (a więc jeszcze przed Tatrami) jest 4 kolejnych "przedstawicieli" tego pasma. Razem z Luboniem Wielkim to 5, czyli 1/4 z 20. najwybitniejszych szczytów Polski! Luboń Wielki nie jest w tym paśmi najwyższy (zajmuje dopiero 5. miejsce), ale robi spore wrażenie, zwłaszcza dla podróżujących od strony Krakowa w kierunku Rabki (jeszcze większe wrażenie robi na podchodzących z Rabki lub np. czerwonym szlakiem od północy).

Luboń Wielki, fot. Wikipedia Commons

10. miejsce Wielka Rawka, Bieszczady, 1304 m (wyb. 519 m)

Nie jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów, ale jednym z bardziej odosobnionych. Stąd 10. miejsce w naszym zestawieniu. Wielka Rawka jest oddzielona od grupy Tarnicy dość głęboką przełęczą.

O kolejnych dziesięciu najwybitniejszych szczytach przeczytasz wkrótce w następnym artykule. Zdradzimy, że tylko jedna góra w Polsce, i to wcale nie wysoka, przekracza wybitnością, magiczną granicę 500 m.

Wielka Rawka, fot. Wikipedia Commons

Mamy w druku obecnie przewodnik po najwybitniejszych szczytach Polski.

Jak liczy się wybitność, czyli tzw. deniwelację względną: jest to wysokość względna liczona poprzez odjęcie od wysokości szczytu wysokości najwyższej przełęczy łączącej go ze szczytem wyższym. Szerzej o tym w wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Minimalna_deniwelacja_wzgl%C4%99dna

Podsumowanie
Region Karkonosze i Kotlina Jeleniogórska
Województwo żadne
Kategoria Góry Polski
Typ trasy Trasa piesza
Mapa
  • Trasa piesza
  • Góry Polski