
Druga część przeglądu najwybitniejszych szczytów Polski. I od razu zaskoczenia: są tu 4 szczyty Beskidu Wyspowego, 2 szczyty Beskidu Małego (!), a jeden ze szczytów w ogóle nie jest zaliczany do gór. Tatry? Nadal nie ma.
Wśród 20 najwybitniejszych szczytów Polski aż 16 znajduje się w Karpatach (Beskidach), 3 w Sudetach i jeden na Przedgórzu Sudeckim. Poniżej klasyfikacja od pozycji 11. do 20.
11. miejsce Czupel, Beskid Mały (933 m, wyb. 518 m)
Najwyższy szczyt Beskidu Małego i zarazem ostatni na liście, których wybitność przekracza 500 m. Oddzielony od wyższych gór głębokimi dolinami Soły i jej dopływów. Kto choć raz wchodził na szczyt z doliny Soły, ten przekonał się o wybitności tego szczytu.
12. miejsce Tarnica, Bieszczady, 1346 m (wyb. 494 m)
Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów nie jest zarazem najwybitniejszym - wybitniejsza jest Wielka Rawka. Niestety dla Tarnicy, w pobliżu stoi ukraiński Pikuj (1409 m), a przełęcz Użocka nie jest bardzo niska.
13. miejsce Ślęża, Przedgórze Sudeckie, 718 m (wyb. 473 m)
O wybitności tej góry nie trzeba nikogo przekonywać. Jest ona tak oddalona od pozostałych pasm górskich, że teren pomiędzy nimi "schodzi" prawie do 200 m n.p.m.
(fot. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/%C5%9Al%C4%99%C5%BCa...)
14. miejsce Jaworzyna Krynicka, Beskid Sądecki, 1114 m (wyb. 444 m)
Drugi szczyt Beskidu Sądeckiego w naszym zestawieniu, a najwyższy w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Wszystkie sąsiednie góry, poza słowackim Cergovem, są niższe - stąd wybitność. Jaworzyna Krynicka jest popularnym miejscem na narty zjazdowe (długa trasa zjazdowa ze szczytu).
(fot. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/POL_Jaworzyna_Krynic...)
15. miejsce Połonina Caryńska, Bieszczady, 1297 m (wyb. 442 m)
Trzeci szczyt z Bieszczadów Zachodnich, jeden z piękniejszych w całej grupie. Oddzielony dość głęboką Przełęczą Wyżniańską od wyższej Wielkiej Rawki.
(fot. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Po%C5%82onina_Cary%C...)
16. miejsce Lubogoszcz, Beskid Wyspowy, 968 m (wyb. 428 m)
Kolejne miejsce zajmuje niezbyt znany i niezbyt także wysoki szczyt Beskidu Wyspowego. Mierzony w stosunku do sporo wyższego Ćwilina, ma ponad 400 m wybitności.
(fot. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Lubogoszcz_G36.jpg)
17. miejsce Łamana Skała, Beskid Mały, 929 m (wyb. 428 m)
Podobną do Lubogoszcza ma wybitność Łamana Skała w Beskidzie Małym, najwyższy szczyt wschodniej rozległej części tego pasma.
18. miejsce Mogielica, Beskid Wyspowy, 1171 m (wyb. 421 m)
Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego jest dopiero trzecim pod względem wybitności w paśmie. To efekt blisko położonych Gorców i stosunkowo wysokiej przełęczy Przysłop.
19. miejsce Jaworz, Beskid Wyspowy, 921 m (wyb. 421 m)
Taką samą wybitność, co najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego ma znacznie niższy, ale położony w odosobnionym Paśmie Łososińskim Jaworz.
20. miejsce Ćwilin, Beskid Wyspowy, 1070 m (wyb. 420 m)
Drugi pod względem wysokości szczyt, a jakże, Beskidu Wyspowego, zamyka stawkę 20. najwybitniejszych szczytów Polski. Wszyskie następne mają już wybitność poniżej 400 m.
(fot. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/%C5%9Al%C4%99%C5%BCa...)
Jak widać, w naszym zestawieniu nie trafiły się żadne szczyty z Tatr, Beskidu Niskiego, Beskidu Makowskiego, Pienin, Gór Świętokrzyskich, jak także z niemal wszystkich pasm Sudetów poza Karkonoszami, Masywem Śnieżnika i Górami Sowimi.
Mamy w druku obecnie przewodnik po najwybitniejszych szczytach Polski.
Jak liczy się wybitność, czyli tzw. deniwelację względną: jest to wysokość względna liczona poprzez odjęcie od wysokości szczytu wysokości najwyższej przełęczy łączącej go ze szczytem wyższym. Szerzej o tym w wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Minimalna_deniwelacja_wzgl%C4%99dna

Podsumowanie | |
---|---|
Region | Inny |
Województwo | żadne |
Kategoria | Góry Polski |
Typ trasy | Trasa piesza |