Jesteś tutaj

Nowość wydawnicza: Zapomniane miejsca Łódzkie II wydanie

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

zapomniane miejsca łódzkieNakładem naszego wydawnictwa po prawie 10 latach ukazało się 2. wydanie przewodnika po zapomnianych miejscach w województwie łódzkim. Łącznie opisaliśmy 177 opuszczonych miejsc.

Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których „się nie zwiedza” i „się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry hitlerowskie, dziwne pomniki, zabytki techniki.

Ze wstępu:
W województwie łódzkim, jeśli chodzi o zniszczone budowle, dominują niewielkie dworki (szczególnie północna i wschodnia część województwa) lub pałace (zachodnia część województwa). Bardzo mało jest fortyfikacji: właściwie jedynie bunkry w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i linia Warty, a poza tym pojedyncze przypadki. Zachowało się trochę ruin kościołów i dawnych siedzib szlacheckich z XV i XVI w., o których mało kto wie. Poza tym łódzkie stoi fabrykami (wiele opuszczonych), nie tylko tymi znajdującymi się w Łodzi. Atrakcyjne do zwiedzania są dawne wille fabrykantów, jak także dawne pozostałości kulturowe: cmentarze ewangelickie i żydowskie.

Przewodnik można zakupić m.in. w naszym sklepie wydawniczym.

Podsumowanie
Region Region Łódzki
Województwo łódzkie
Kategoria Zapomniane miejsca
Mapa
  • Zapomniane miejsca