Jesteś tutaj

Nowość: Zapomniane miejsca Warmińsko-mazurskie, część zachodnia

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

zapomniane miejsca warmińsko-mazurskieNakładem Wydawnictwa CM ukazał się kolejny przewodnik z serii "Zapomniane miejsca". Tym razem przedstawiamy stosowne miejsca w zachodniej cześci województwa warmińsko-mazurskiego. Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których „się nie zwiedza” i „się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry Armii Radzieckiej, dziwne pomniki, zabytki techniki.

Patronat medialny:
Forum Miłośników Pana Samochodzika
Zapomniana Biblioteka

Ze wstępu:
Przewodnik prezentuje obraz zapomnianych miejsc i ginących zabytków zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Za linię podziału przyjęto granicę Warmii, obejmując opisem wszystkie krainy położone na zachód od niej, czyli Wysoczyznę Elbląską, Żuławy i cechujący się pagórkowatym ukształtowaniem terenu Oberland (używa się także określenia Prusy Górne, Kraj Górny czy Pogórze, ale nazwa Oberland jest preferowana przez związanych z tymi ziemiami regionalistów). Do zbioru odwiedzanych miejsc dodano również położone w zachodniej części województwa tereny pogranicza, czyli Ziemię Lubawską oraz okolice Nidzicy i Działdowa.
W przewodniku zaprezentowano różnego typu miejsca i obiekty. Znajdują się tu opuszczone lub przerobione świątynie, młyny, wiatraki i inne zabytki techniczne, szczególnie ciekawe pomniki, pozostałości zamków czy ślady wymarłych wsi. Gros stanowią jednak dawne siedziby arystokracji, bo taki był charakter mało zindustrializowanego terenu Prus Wschodnich.

Przewodnik można zakupić m.in. w naszym sklepie wydawniczym.

zapomniane miejsca warmińsko mazurskie

Podsumowanie
Region Warmia i Mazury
Województwo warmińsko-mazurskie
Kategoria Nasze publikacje
Mapa
  • Nasze publikacje