Jesteś tutaj

Orz – nieznana rzeka północnego Mazowsza

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Orz rzeka kajakiNie mylić z Orzycem, prawym dopływem Narwi. Orz to lewy dopływ Narwi, o długości prawie 63 km i dorzeczu 607 km2. Orz wypływa z okolic wsi Szumowo na południowych krańcach Czerwonego Boru, a uchodzi do Narwi koło miejscowości Ćmocha na jej 105,9 kilometrze.

Jeśli wydaje się Wam, że płynęliście każdą rzeką Mazowsza, spróbujcie tutaj, na Orzu. Dotychczas płynęło nim niewielu kajakarzy. To efekt oddalenia od większych miejscowości. Z Warszawy jest tu aż ok. 120 km, a najbliższe wypożyczalnie kajaków: w Pułtusku i nad Omulwią. Najlepiej mieć więc własny sprzęt.

Orz rzeka kajaki

Po drugie, rzeka jest bardzo przyjemna i nieuciążliwa, ale na wiosnę. W lato brakuje w niej wody i uciążliwość spływu rośnie. Orz był spływany od Dzwonka do ujścia (30 km) i taki odcinek został opisany w naszym przewodniku Kajakiem w okolicach Warszawy – II wydanie.

Orz rzeka kajaki

W maju 2017 r. zdecydowaliśmy się na krótszy odcinek – wystartowaliśmy z mostu kolejowego w Gucinie (warto przeciągnąć kajaki do jazu 100 m za mostem). Rzeka w tym miejscu to prosty kanał, uregulowany po II wojnie światowej. Na szczęście płynie dość szybko. Dzięki wysokiemu stanowi wód osiągamy bez problemów prędkość 8 km/h i po około półtorej godzinie meldujemy się w Goworowie (blisko mostu jest sklep).

Orz rzeka kajaki

Dalej pojawiają się krzaki w nurcie, który zaczyna już trochę meandrować i nie przypomina rowu melioracyjnego. Wkrótce (to już 18 km od startu, ale tylko 2 i pół godziny) pojawia się zrujnowany drewniany młyn we wsi Kółko. Jest to świetne miejsce na odpoczynek (za młynem niewielka plaża).

Orz rzeka kajaki

Za nim rozpoczyna się odcinek, na który czekaliśmy: dziki, kręty Orz. Nie okazał się on przy tym zbyt problematyczny – raptem 2-3 drzewa do wzięcia górą. Rzeka z kilometra na kilometr jest coraz piękniejsza, aż wreszcie zalewa łąki przed ujściem do Narwi. Jest to jeden z ładniejszych odcinków rzek na Mazowszu.

Orz rzeka kajaki

Można tu skończyć spływ we wsi o wdzięcznej nazwie Ćmocha lub popłynąć 3 km Narwią do Ostrykołu Dworskiego.

Informacje praktyczne:

Trudność: ZWB (dość łatwa)

Uciążliwość: U2 (nieuciążliwa)

Malowniczość od * do ***, im bliżej ujścia, tym ładniej

Polecany odcinek: Gucin-ujście: 24,9 km

Pobierz dokładny kilometraż rzeki z opisem przeszkód. (w przygotowaniu)

Więcej informacji o Orzu:

kajakiem w okolicach warszawy

Miejsce na Twoją reklamę

Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Miejscowość Goworowo
Kategoria Szlaki kajakowe
Typ trasy Trasa kajakowa
Mapa
  • Trasa kajakowa
  • Szlaki kajakowe