Jesteś tutaj

Poleski Park Narodowy - korytarzem pośród brzóz

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Poleski park narodowyŚcieżka przyrodnicza „Spławy” to świetny pomysł na spróbowanie smaku polskiego Polesia. W dodatku można spotkać żółwia błotnego lub żurawia, który zresztą umieszczony jest także w herbie parku.

Po zamknięciu kilka temu szlaku nad jezioro Długie, w poleski park narodowyPoleskim Parku Narodowym zostały już tylko 3 ścieżki przyrodnicze. Każda z nich ma inny charakter i co innego można zobaczyć idąc za ich znakami. Na ścieżce Spławy – dosyć rzadko uczęszczanej, są to przede wszystkim podmokłe łąki oraz naturalne lasy torfowiskowe z bardzo ciekawą roślinnością.
 
Ścieżka Spławy zaczyna się obok budynku muzeum parku (warto odwiedzić zaskrońca Agatkę). Od razu rzuca się w oczy, iż Poleski Park Narodowy jest trochę „niedoinwestowany” (o ile można tak stwierdzić o parku). Stan obdrapanych drogowskazów, niezbyt wyraźnie oznaczonego parkingu, utrzymania ścieżek i szlaków jest średni i można się pogubić już na początku wędrówki. Z drugiej strony parki bagienne nie są często odwiedzane przez turystów. Do Poleskego PN przyjeżdża ledwie 9 tys. turystów rocznie (przy np. ponad 280 tys. w Słowińskim i ponad 1,5 mln w Karkonoskim). Słabiej wypada pod tym względem tylko niedostępny Narwiański Park Narodowy.
Czyżby gryzące latające owady skutecznie zniechęcały polskich turystów?
 
poleski park narodowyRównież na ścieżce Spławy występuje one licznie, choć na kładkach wcale nie ma ich więcej niż na drogach gruntowych. Ścieżka jest bardzo ciekawie poprowadzona – najpierw nad rowem z wodą, potem po wąskich (mniej niż 1 m szerokości) drewnianych kładkach. Przecinają one na zmianę podmokłe łąki oraz lasy olchowo-brzozowe. Te drugie zrobiły na nas szczególne wrażenie, zwłaszcza wtedy, kiedy kładki wiły się pośród gęsto rosnących brzóz. Pomiędzy drzewami występują bardzo ciekawe rośliny, m.in. mięsożerna rosiczka, rozmaite rodzaje traw oraz paproci. Największe wrażenie jednak robi wystający z wody las skrzypów, nad którym rośnie prawdziwy las brzóz i olch.
 
Wyjątkową atrakcją jest również jezioro Łukie, które porastają szuwary. Znajdziemy wśród nich m.in. grzybienie białe. Jeśli będziemy mieli wyjątkowe szczęście, może uda się zobaczyć żółwia błotnego, łosia lub przynajmniej żurawia. Nieco mniej szczęścia wystarczy do obserwacji mew i kaczek dość głośno zaznaczających swoją obecność na jeziorze.
Na długi pomost prowadzący nad samą wodę nie można wchodzić, ze względu na jego zły stan.
 
Z pomostem lub bez, wycieczka w głąb poleskich bagien na pewnopoleski park narodowy będzie ciekawa. W dodatku zajmie nam niewiele czasu (tutejsze szlaki są krótkie). Obyśmy tylko wzięli coś na komary…
 
Informacje praktyczne:
Ścieżka Spławy znajduje się w pd.-zach. krańcu Poleskiego Parku Narodowego. Zaczyna się pod muzeum (czynne 8-16 w lecie) w Załuczu Starym (na zachód od Urszulina). Z drogi asfaltowej trzeba w pewnym momencie skręcić w pola (skręt słabo oznakowany). Przejście ścieżki zajmuje ok. 30-40 min. w jedną stronę. Ambitniejsi turyści mogą wracać drogami polnymi przez Zawadówkę (ciekawy drewniany wiatrak) szlakami czarnym i czerwonym.
 

 

Podsumowanie
Region Lubelszczyzna
Województwo lubelskie
Kategoria Uroczysko
Typ trasy Trasa piesza
Mapa
  • Trasa piesza
  • Uroczysko