Jesteś tutaj

Poradnik: zagrożenia na spływie kajakowym

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

kajaki zagrożeniaKajaki to z reguły dość bezpieczny sport, ale i tu mogą się przydarzyć niespodzianki. Podpowiadamy, jakie są największe zagrożenia na spływie i jak ich unikać.

 

Barszcz Sosnowskiego:

Występuje lokalnie, raczej nad mniej uczęszczanymi rzekami (na Mazowszu są to Płonka i Utrata). Roślina przywieziona z Kaukazu dla zwierząt gospodarskich, rozpleniła się po całej Polsce. Kontakt z jej liśćmi lub łodygami może skutkować nawet silnymi poparzeniami.

Rada: nauczyć się rozpoznawać liście Barszczu. Pociecha: Nad większością rzek w Polsce go nie ma.

Barszcz Sosnowskiego

Burza:

Szczególnie niebezpieczna na jeziorach, zwłaszcza dużych oraz na niezalesionych rzekach. W przypadku burzy na rzece gęsto zalesionej (np. rzeki Pomorza) można schronić się pod drzewami lub mostem. Jeśli nad rzeką są tylko pojedyncze drzewa lepiej wybrać most lub pozostać w kajaku (nadrzeczne pojedyncze drzewa często ściągają pioruny). Jeśli jesteśmy na jeziorze trzeba jak najszybciej ewakuować się do brzegu, najlepiej zalesionego. Zagrożeniem mogą być nagłe dość wysokie fale.

Najlepiej wcześniej prześledzić prognozę pogody oraz planować spływ tak, żeby mieć zapas czasu – czyli wypłynąć wcześnie.

Motorówki, promy, skutery, statki:

Niebezpieczne na jeziorach z dopuszczonym ruchem motorowym oraz na większych rzekach: Narew, Odra, Wisła. Mniejsza jednostka (w tym wypadku kajak) zawsze ustępuje większej jednostce. Skutery i motorówki powodują liczne fale – jeśli są wysokie ustawiamy dziób kajaka prostopadle do fali. Zagrożeniem może być również stalowa lina, po której porusza się prom. Zależnie od poziomu wody, znajduje się nad lub pod wodą.

kajaki prom

Progi, spiętrzenia:

Absolutnie odradzamy ich spływanie, jeśli mają powyżej 0,5 m. Powodują najwięcej wypadków wśród uczestników spływów kajakowych.

kajaki próg wodny

Słońce:

Chyba największe zagrożenie na polskich rzekach, w większości rzadko zacienionych. Przy gorącej pogodzie zalecamy: kremy z wysokimi filtrami UV (nawet, gdy są wysokie chmury), kapelusze na głowy, postoje w cieniu, dużo wody do picia w kajaku, względnie nie płynąć od 11 do 15 godziny. Dzieci są dużo bardziej narażone na słońce i o przegrzanie lub udar nie trudno.

kajaki nida

Wysoki poziom wody:

Każda rzeka potrafi zupełnie zmienić swoje oblicze, jeśli stan wody jest wysoki. Rzeki trudniejsze stają się wówczas naprawdę trudne. O tzw. kabinę bardzo łatwo – wystarczy niewielki błąd. Akcja ratownicza jest utrudniona, ze względu na wysoki poziom wody i bardzo szybki nurt. Łatwo wówczas o nieszczęście. Nasza rada: jeśli nie masz umiejętności, nie pływaj przy wyższym niż średni poziom wód. Stan wody w większości rzek można sprawdzić np. w serwisie Pogodynki.

kajaki poziom wody

Wywrotka:

Sama w sobie na niezbyt głębokiej rzece nie stanowi zagrożenia dla osoby umiejącej pływać. Rzeki w Polsce mają średnią głębokość w lecie od 30 cm do nieco ponad 1 m, choć są zastoiska i odcinki (zwykle bagienne) z głębszą wodą. Tak więc największe ryzyko jest pogubienia rzeczy: należy je dokładnie zapakować w wodoszczelne worki i/lub beczki, sakwy kajakowe. Groźne są wywrotki na jeziorach, ale żeby na nich się wywrócić, trzeba się naprawdę starać. Wówczas pozostaje holowanie delikwenta/ów do brzegu metodą na dziubek. Najbardziej niebezpieczne są wywrotki pod zwałkami przy szybszym nurcie, gdy nurt wciska pod drzewo: w takiej sytuacji najlepiej rzeczywiście pod nim przepłynąć i wypłynąć dalej.

Zwałki, krzaki:

Zwałki same w sobie nie są zagrożeniem, tylko niebezpieczna jest nieumiejętność ich pokonywania. Zwłaszcza przy szybkim nurcie złe napłynięcie na zwalone drzewa lub wpłynięcie w krzaki może skończyć się wywrotką. Sposób radzenia sobie z tym: przygotuj się dokładnie przed spływem, zgromadź jak najwięcej informacji o szlaku kajakowym, zwłaszcza o jego trudności i uciążliwości – szczegółowe mapy i przewodniki nie kosztują dużo, a mogą dać wiele informacji o rzece.

 kajaki zwałki

Jak uniknąć większości zagrożeń na spływie kajakowym – kilka zasad

 •  Nigdy nie pływaj po alkoholu.

 • Dowiedz się więcej o rzece i jej trudnościach przed spływem. Dopasuj rzekę oraz odcinek do możliwości uczestników spływu.

 • Nigdy nie spływaj progów wyższych niż 0,5 m.

 • Trudniejsze rzeki wykorzystaj do uczenia się, np. pokonywania przeszkód.

 • Nie przybijaj bokiem do przeszkody, jeśli jest dość silny nurt.

 • Na jeziorze dziób kajaka ustaw prostopadle do fali.

 • Sprawdź prognozę pogody i obserwuj zmiany pogodowe.

 • Zakładaj kamizelki asekuracyjne/ratunkowe (zwłaszcza dzieci)

 • Więcej informacji o tym, jak bezpiecznie jechać na kajaki w naszych przewodnikach kajakowych

Miejsce na Twoją reklamę

Podsumowanie
Region Inny
Województwo żadne
Kategoria Poradnik turystyczny
Typ trasy Trasa kajakowa
Mapa
 • Trasa kajakowa
 • Poradnik turystyczny