Jesteś tutaj

Przewodnik: Jeziorka jako szlak kajakowy

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

jeziorka szlak kajakowyJeziorka jest jedną z najciekawszych i najdzikszych rzek w okolicach Warszawy. Wypływa na Wysoczyźnie Mszczonowskiej koło Osuchowa na wysokości ponad 200 m n.p.m. Poza krótkimi fragmentami (np. odcinek ujściowy) jest to rzeka naturalna, meandrująca. Przed Gościeńczycami przyjmuje swój największy naturalny dopływ – Kraskę Prawą – i wpada w wyraźną dolinę (zwaną Doliną Jeziorki).

W środkowym biegu do Jeziorki wpada kilka mniejszych dopływów. Najwięcej wody dostarcza jednak Czarna, która uchodzi w Piasecznie. Ilość wody jest spowodowana przekopem z rzeki Czarnej do Zielonej (obecnie znanej jako Czarna) w celu zasilenia stawów w Zalesiu Górnym. Także ujście Jeziorki jest znacznie zmienione. Pierwotnie jej odcinkiem ujściowym była dzisiejsza Wilanówka, czyli cała Jeziorka miała około 90 km długości (!). Po niszczącej powodzi 1952 r.  stworzono przekop Jeziorki do Wisły, a do Wilanówki skierowano wody Kanału Habdzińskiego (przechodzą pod Jeziorką).

Nurt Jeziorki mimo wysokiego spadku jest dość wolny, spowalniany licznymi budowlami wodnymi.

jeziorka szlak kajakowy

Szlak kajakowy

 

Jeszcze kilka lat temu Jeziorka nie istniała dla „zwykłych” kajakarzy (a była opisana w przedwojennym przewodniku kajakowym Heinricha!). W latach 80. pływali tu członkowie mazowieckich klubów kajakarskich preferujący szlaki zwałkowe. Dopiero od 2012 r. można na Jeziorkę pożyczyć kajak i zamówić usługę wraz z transportem.

Górny odcinek rzeki jest niemal dziewiczy, prowadzi podmokłym lesie łęgowym. Ilość zwałek jest wręcz niesamowita! Trudno czasem znaleźć odcinek 50 m bez żadnego zwalonego drzewa. Utrzymanie tempa 1 km/h będzie sukcesem. Rzeka przepływa przez dwa rezerwaty z dużą ilością zwałek: Jeziora-Olszyny i Łęgacz nad Jeziorką.

W środkowym biegu lasy zmieniają się w szpaler drzew, za którym rozciągają się rozległe podmokłe łąki. Rzeka bardzo silnie meandruje, jest to najbardziej malowniczy odcinek (***). Przeszkód jest mniej, ale i tak dość sporo. Można osiągnąć tempo 2-3 km/h.

jeziorka szlak kajakowy

Niżej Jeziorka płynie w okolicach Piaseczna (**) i wpada do Wisły przekopem stworzonym w latach 50. XX w. (*). Na tym odcinku wypożyczane są kajaki. Na odcinku od Jazgarzewa koryto rzeki jest wyczyszczone z większych zwałek, pozostają jedynie spiętrzenia. Mało kto pamięta, że płynąca przez Warszawę Wilanówka to stare koryto Jeziorki.

Kilometraż oraz więcej informacji o rzece w naszym przewodniku kajakowym po Jeziorce:

jeziorka przewodnik kajakowy

Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Kategoria Szlaki kajakowe
Mapa
  • Szlaki kajakowe