Jesteś tutaj

Radomka: szlak kajakowy wśród łąk i puszczańskich ostępów

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Radomka szlak kajakowyRadomka jest tym mazowieckim szlakiem kajakowym, który warto przepłynąć jesienią, jeśli jest przynajmniej średni stan wody. Jesień dodaje kolorów zwłaszcza dolnemu puszczańskiem odcinkowi, który należy do najpiękniejszych w okolicach Warszawy.

Radomka wypływa w Lasach Koneckich w okolicach Gowarczowa. Jej źródła znajdują się na wysokości ok. 310 m n.p.m. wśród zalesionych wzgórz Garbu Gielniowskiego. Ten fragment naturalnego lasu chroniony jest w rezerwacie „Puszcza u źródeł Radomki” (74 ha). Przepływa w okolicach Przysuchy i przyjmuje duży Jabłonicę oraz obfite wody Szabasówki, po czym zwraca się w kierunku północno-wschodnim.

radomka szlak kajakowy

Nad Radomką nie ulokowały się większe miasta – największymi miejscowościami są Przytyk, Jedlińsk, a po wpłynięciu na Równinę Kozienicką Głowaczów i Ryczywół. Przed Jedlińskiem rzeka jest częściowo uregulowana. W okolicach Domaniowa utworzono na niej zbiornik wodny. Bardziej dziki charakter ma odcinek od Głowaczowa do ujścia.

radomka szlak kajakowy

Radomka należy do tych mniej znanych szlaków kajakowych pod Warszawą. Do Gorynia jest bardzo rzadko spływana ze względu na wiele przeszkód (jazy, drzewa, krzaki) i mniej ciekawe krajobrazy (ZWB, U2-U3, * z miejscami **).

radomka szlak kajakowy

Polecamy fragment rzeki z Gorynia, który nadaje się nawet dla mniej wprawnych kajakarzy. Za Głowaczowem Radomka wpływa w lasy Puszczy Kozienickiej i bardzo ładnie meandruje. Ten odcinek jest najmniej tknięty ręką ludzką i zdecydowanie najatrakcyjniejszy (ZWB, U2, ***), należy do najatrakcyjniejszych w promieniu 100 km od Warszawy.

radomka szlak kajakowy

Więcej informacji, w tym kilometraż znajdziesz w wydanym przez nas przewodniku:

kajakiem w okolicach warszawy

W przygotowaniu przewodnik kajakowy tylko po rzece Radomce i jej dopływach.

Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Miejscowość Goryń, mazowieckie
Kategoria Szlaki kajakowe
Typ trasy Trasa kajakowa
Mapa
  • Trasa kajakowa
  • Szlaki kajakowe