Jesteś tutaj

Spływ Liwcem z Wyszkowa do Węgrowa

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

splyw liwcemJedna z najczystszych i najbardziej malowniczych rzek Mazowsza ciągle czeka na odkrycie. Płynąc kajakiem po Liwcu, można zażyć tego, co typowe dla okolic Warszawy – rzeki meandrującej wśród pól.

 
Najbardziej sielskie krajobrazy roztaczają splyw liwcemsię nad Liwcem w jego średnim biegu – właśnie na odcinku od Wyszkowa do Węgrowa. Nie chodzi tu przy tym pierwszym o znane miasto na trasie do Białegostoku, tylko niewielką osadę 10 km na południe od Węgrowa. Stoi tu bardzo ciekawy barokowy kościół z 1788 roku, fundacji Ossolińskich. Budowla wyróżnia się dwiema wieżami-dzwonnicami, które stoją po bokach fasady kościoła.
 
Spływ jednak zaczynamy nieco na północ od świątyni, tuż za ruinami młyna. Rzeka jest wąska (4-5 metrów szerokości) i już od początku bardzo meandruje. Zakręty rzeki co kilkanaście metrów to swoista wizytówka tego odcinka Liwca. Z konieczności szybko nauczymy się więc dynamicznie sterować kajakiem.
 
splyw liwcemPrzez następne 2 kilometry Liwiec rozlewa się, a brzegi rzeki otaczają trzciny. Wpływamy w bezmiar pól – widoczny po wyjściu z kajaka na brzeg. Ów bezkres „zakłóca” tylko szpaler drzew drogi Wyszków-Jarnice. Z czasem pojawiają się: nad rzeką wierzby, a w samym jej nurcie - także niewielkie pnie i korzenie. Po lewej stronie (3 km od Wyszkowa) obok miejscowości Grodzisk znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko (X-XI wiek), z którego roztacza się wspaniały widok na całą dolinę Liwca.
 
Za Grodziskiem rzeka wije się niemal w nieskończoność pośród pól. Spływ jednak nie dłuży się, ze względu na ciągłe meandry i konieczność sprawnego manewrowania kajakiem. W ten sposób omijamy także leżące w rzece gałęzie, które jednak nie powodują konieczności przenoszenia kajaka. Odcinek ten nie ma charakterystycznych punktów, jednak można zrobić sobie odpoczynek na jednej z piaszczystych plaż. Obok jednej z nich wznosi się wzgórze, z którego wspaniale widać meandry Liwca.
 
Charakterystyczne dla tego odcinka rzeki są pastwiska oraz splyw liwcemwysokie podcięte brzegi. Nad skarpami często pasą się stada krów, które ze zdziwieniem obserwują nas z góry. Krowę można także napotkać w samym nurcie rzeki – tu przyda się nabyta już wcześniej zdolność szybkiego manewrowania kajakiem. Jeszcze jedną przeszkodą jest zwalone drzewo w poprzek całej rzeki, które można przy większym stanie wody przepłynąć.
 
Po 10 km od Wyszkowa dopływamy do zabudowań wsi Jarnice. W miejscowości na niewielkim wzgórzu obok cmentarza znajduje się punkt widokowy na zamek w Liwie.
 
Po kolejnych 2 km już jesteśmy przy jednej z najstarszych warowni mazowieckich, położonej prawie nad samą rzeką. W tym miejscu można zostawić kajak i obejrzeć zbudowany około 1429 roku zamek. Z warowni pozostały do dziś: potężna wieża z czerwonej cegły oraz zarys murów. W ich obrębie powstał w końcu XVIII wieku barokowy dworek, w którym mieści się dziś muzeum. Warto obejrzeć zbiory broni oraz kilka portretów sarmackich z rodzin Ossolińskich i Załuskich.
 
splyw liwcemWsiadamy z powrotem do kajaka. Wypływając z Liwu, mijamy pole bitwy z 1831 roku. Po niecałym kilometrze dopływamy do resztek kamienistego progu w miejscu po dawnym moście. Nurt zdecydowanie przyspiesza, a trzeba wyrobić się na następnym zakręcie. Zaraz po tych atrakcjach dopływamy do mostu na drodze Liw-Węgrów. Przy moście działa zajazd, w którym można zjeść.
 
Ostatni odcinek spływ jest nudny i powolny, ze względu na tamę w Węgrowie. Nurt prawie stoi i jest tutaj sztucznie uregulowany, nie ma więc prawie żadnych zakrętów. Spływ kończymy, wnosząc kajaki na betonową tamę w Węgrowie.
 
 
Informacje praktyczne:
Liwiec jest na odcinku Wyszków-Węgrów rzeką bardzo czystą i raczej szybko płynącą. W ciągu godziny można przepłynąć średnio 3-4 km. Opisana trasa ma 15 km długości, można więc spokojnie pokonać ją w 4 godziny. Długość całej rzeki to 142 km. Trudność rzeki na opisanym odcinku: ZWA-ZWB (bardzo łatwa-łatwa), uciążliwość: U1-U2 (brak przeszkód lub niewielkie przeszkody).
Kajaki można pożyczyć w Węgrowie lub Zaliwiu, np. kajaki-liwiec.pl, liwiec.com, przystanliwiec.pl
Muzeum Zbrojownia – Zamek w Liwie otwarte w tygodniu oprócz pon. 10-16, w sob. 10-18, w nd. 11-18.
 
Tekst: Jakub Jagiełło
Zdjęcia: Danuta Maciejewska
 
Liwiec, Kostrzyń, Muchawka, Ugoszcz. Przewodnik kajakowy

 

Kajakiem w okolicach Warszawy II wydanie

ZałącznikWielkość
PDF icon liwiec.pdf340.22 KB
Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Miejscowość Węgrów
Kategoria Szlaki kajakowe
Typ trasy Trasa kajakowa
Mapa
  • Trasa kajakowa
  • Szlaki kajakowe