Jesteś tutaj

Szlak romański: kościół w Mieronicach

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Mieronice kościółMało która świątynia w Polsce zawiera w sobie umiejętne połączenie romańskiej architektury oraz gotyckich i renesansowych malowideł. Wszystko to w pięknie położonym kościele św. Jakuba w Mieronicach.

 
Kościół w Mieronicach (na południe od Jędrzejowa) to jedna z najmniejszych świątyń romańskich w Polsce. W połowie XIII wieku w miejscowości tej zbudowano kościół o ceglanym prezbiterium (zachowanym do dziś) i drewnianej nawie. Tak wybudowana świątynia była wzmiankowana m.in. w wykazie świętopietrza z 1326 roku. Dopiero w XV wieku zdecydowano zastąpić drewnianą nawę kamienną. Wtedy też dobudowano kruchtę, zakrystię, dobudówkę północną oraz poszerzono okna prezbiterium.
 
Wszystkie te zmiany nie powiększyły jednak za bardzo miniaturowej świątyni. mieronice kościółOd XV wieku nie zmieniło się tu nic poza dostawieniem (zapewne w XVIII wieku) drewnianej dzwonnicy. W 1570 roku na krótko świątynia stała się zborem ariańskim. Dzisiaj kościół w Mieronicach, o długości niecałych 20 metrów należy do najmniejszych w okolicy (obok Mokrska Dolnego).
 
Z interesującego nas okresu zachowało się romańskie prezbiterium o wymiarach ok. 7,5 x 6,5 metra. Zbudowane zostało z cegieł (dość wczesne zastosowanie, jak na ten teren!) w układzie wendyjskim. Jedyną dekoracją zewnętrzną jest fryz z przeplatających się arkadek. Wewnątrz prezbiterium zachowało się autentyczne sklepienie krzyżowo-żebrowe z bardzo ciekawymi wspornikami. Wykonanie każdego z nich jest inne: jeden złożony jest jakby z rozkwitających pąków róży, drugi - z liści dębowych.
 
Pomiędzy detalami architektury romańskiej umieszczone zostały w XIV wieku gotyckie freski, które doskonale komponują się z surowością świątyni. Na pierwszy rzut oka nie sposób zauważyć, że zostały w tym miejscu później dodane. Freski przedstawiają Narodziny i Pasję Chrystusa (Pojmanie Chrystusa, Chrystus niosący krzyż, Ukrzyżowanie), a także Panny Mądre i Głupie. Niektóre przedstawienia nie zostały zidentyfikowane z powodu słabego stanu zachowania.
 
mieronice kościółPozostałe wyposażenie kościoła, to m.in. renesansowe sakrarium (miejsce przechowywania hostii) i epitafium oraz nieco późniejsze empora i malowidła na ścianach nawy. Poza tym warty uwagi jest także średniowieczny dzwon z napisem minuskułowym, umieszczony na dzwonnicy. Kościół w Mieronicach oraz jego otoczenie na pewno wywrą na nas niezapomniane wrażenie.
 
Informacje praktyczne:
Mieronice leżą w południowej części woj. świętokrzyskiego, w pow. jędrzejowskim. Najłatwiej dojechać tu drogą krajową nr 7 i skręcić w Wodzisławiu (ciekawą synagogę opisujemy w numerze majowym), stąd ok. 4 km na zachód. Z Kielc jest ok. 65 km, z Krakowa 80 km.
Kościół jest czasami zamknięty, wtedy trzeba udać się do księdza proboszcza.
 

 

Podsumowanie
Region Góry Świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie
Miejscowość Mieronice
Kategoria Szlak Romański
Mapa
  • Szlak Romański