Jesteś tutaj

Test: namiot Fjord Nansen Troll II

Wersja do wydrukuWersja do wydruku
fjord nansen troll II namiot testNamiot polskiej firmy Fjord Nansen Troll II należy do grupy zaawansowanych dwuosobowych namiotów typu iglo, wyposażonych w aluminiowe maszty i o tropiku o dość wysokiej nieprzemakalności (5000 mm). Sprawdziliśmy, jak się sprawuje w trudnych warunkach gór Jotunheimen, gdzie zaliczył m.in. 28-godzinny opad bez przerwy.
ocena ogólna: dobry 8,3/10
 
Miejsce przeprowadzenia testu: Norwegia – góry Jotunheimen, Rondane; Słowacja – góry Wołowskie
Czy zaliczony test wytrzymałościowy: tak, bez uszkodzeń
Kraj pochodzenia: Polska
 
 
Design, funkcjonalność i komfort: 8/10
Namiot dostępny jest tylko w jednej kompozycji kolorystycznej mimo to prezentuje się profesjonalnie i wstydu właścicielowi nie przynosi. Model Troll II wyposażony został w jeden przedsionek, który z trudem, ale pomieści dwa duże plecaki na wielodniowe wycieczki. Sypialnia ma szerokość 130 cm, średniej wielkości dla dwóch osób. Wysokość 100 cm nie jest oszałamiająca i niższa niż w wypadku innych namiotów typu iglo, ale dzięki temu namiot jest stabilniejszy. Wewnątrz znalazły się dwie kieszenie w rogach i jedna podwieszana pod sufitem. Nasz test pokazał, że namiot zapewnia wystarczająco dużo przestrzeni na wyprawę dla dwóch osób. Denerwującym elementem jest suwak przedsionka, pod który często podchodzi zabezpieczający go materiał. Poza tym do funkcjonalności nie mamy większych uwag.
 
Rozstawianie i pakowanie: 9,0/10
Namiot rozstawia się bardzo szybko dzięki połączeniu sypialni z tropikiem. fjord nansen troll II namiot test5 minut wystarczy do rozłożenia namiotu przez 2 osoby. Dzięki temu można go rozstawić także w mało sprzyjających warunkach, np. w deszczu. Maszty wsuwa się w tunele stelażowe, dzięki którym wchodzą one szybko i bezproblemowo. Podobnie jest ze składaniem namiotu, gdzie maszt można wyciągnąć jedną ręką. Po złożeniu namiot waży 2,6 kg, czyli dość niewiele, jak na tego typu sprzęt.
 
Wytrzymałość: 8/10
Tropik bez problemu wytrzymał długie norweskie opady. Jego zaletą jest to, że szybko się robi suchy. Zastrzeżenia mamy jednak do podłogi, która nominalnie ma wytrzymałość 6000 mm słupa wody. W rzeczywistości podczas deszczu nam raczej nie zamoknie, natomiast robi się wilgotna wewnątrz, jeśli namiot postoi trochę na mokrej trawie. Tej klasy sprzęt nie powinien mieć takiej przypadłości.
 
Koszty i przeznaczenie
Namiot kosztuje obecnie niecałe 700 zł. To dość spora kwota za namiot typu iglo. Dostajemy natomiast sprzęt wytrzymały, szybko „rozstawialny” i stosunkowo lekki. Namiot polecamy szczególnie na wielodniowe wyprawy górskie i rowerowe, kiedy bardziej istotna jest jego waga, a nie rozmiar w środku.
 
Zalety:
- uniwersalny i wytrzymały
- szybkie rozstawianie
- aluminiowe maszty (duraluminium)
- stosunkowo niska waga
- szybko schnie
 
Wady:
- podłoga robi się szybko wilgotna wewnątrz po rozbiciu na mokrej trawie, jest dość podatna na uszkodzenia
- materiał przedsionka łatwo podchodzi pod suwak
- dość drogi
- słaba obsługa posprzedażna klienta w sklepie internetowym firmy
Podsumowanie
Region Inny
Województwo żadne
Kategoria Testy sprzętu
Mapa
  • Testy sprzętu