Jesteś tutaj

Test: szlaki na narty biegowe w Beskidzie Niskim

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

beskid niski nartyJakiś czas temu okolice Wołowca, Małastowa, Smerekowca i Gładyszowa pokryły się siecią biegówkowych szlaków narciarskich. Sprawdzamy, czy da się po nich chodzić na nartach biegowych. Nasz test robiliśmy w latach 2016-18.

Pierwsze wrażenie pozytywne: szlaki rzeczywiście są, drogowskazy są, choć kolory niekoniecznie pokrywają się z tymi na mapach Compassu (przebiegi też nie do końca, jak się później okaże). Do testu wybraliśmy szlak przez Zawierszę i Dziamerę, na Mareszkę z Wołowca oraz na górę Suchą z Wołowca.

beskid niski nartyDrugie wrażenie: szlaki te są bardziej na narty skiturowe niż biegówkowe: nie ma żadnego przygotowania śladu, a to obecnie standard dla tras na narty biegowe w górach. Trasy nie są wychodzone, brak jakichkolwiek śladów. Szlak podejściowy na Zawierszę i Dziamerę z Pętnej jest nawet ok – niezbyt stromy. Natomiast zjazd do wyżej położonej części wsi Pętna to już samobójstwo w czystej postaci: szlaki schodzi stromo do jara, skręca, a za zakrętem jest co? Drzewo w poprzek na wysokości jednego metra. Zresztą podobnych przypadków zadrzewienia środku szlaku narciarskiego jest więcej.

To weźmy szlak szlak na Mareszkę z Wołowca. Na początek prowadzi zachęcającą łąką, są nawet tyczki. Ale po chwili sprowadza do doliny rozlanego potoku, w pobliżu którego z pewnością nie da się iść na nartach. To jeszcze nic, gdyż od szczytu Mareszki w dół szlak jest tak rozjeżdżony przez maszyny leśne, że trudno go przejść pieszo, a co dopiero na nartach. Kolejny mają ponad pół metra głębokości.

beskid niski narty

Próbujemy ostatni szlak, prowadzący z Wołowca w stronę Nieznajowej przez góry. Jest to wypłaszczony niewysoki masyw górski, pokryty gęstą siecią dróg, w sam raz na biegówki. Jakie jest nasze zdziwienie, gdy szlak narciarski porzuca wygodną leśną drogę, którą możnaby nawet spokojnie zjeżdżać na biegówkach bez przygotowania trasy i wprowadza w krzaki. Zakrzaczenie pozostaje na dalszych odcinkach szlaku, choć, przyznajemy, są również odcinki z leśnymi drogami.

beskid niski narty

Podsumowanie: szlaki narciarskie w zachodniej części Beskidu Niskiego nadają się przede wszystkim na wycieczki piesze, względnie rowerowe. Dobrze, że je oznakowano, gdyż teren ten nigdy nie był zaopatrzony w gęstą sieć szlaków. Na biegówki jednak lepiej wybrać liczne okoliczne drogi leśne, których w ostatnich latach powstało naprawdę sporo. Z nartami w Niskim jest jeszcze ten problem, że rzadko kiedy jest tu tyle śniegu, aby miało to większy sens.

beskid niski narty

Podsumowanie
Region Beskid Niski
Województwo małopolskie
Miejscowość Wołowiec, małopolskie
Kategoria Góry Polski
Mapa
  • Góry Polski