Jesteś tutaj

Varsaviana ciąg dalszy... rozpoczynamy serię Kryminały przedwojennej Warszawy

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

 kryminały przedwojennej Warszawy

NOWOŚĆ!

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca.net (CM) wypuściło na rynek pierwszą książkę z serii Kryminały przedwojennej Warszawy. Książki te to autentyczne, napisane przed wojną powieści kryminalne, wznawiane po latach. Pierwszą z nich jest Czerwony Błazen Aleksandra Błażejowskiego, uznawany za najstarszy polski kryminał (napisany w 1925 roku). Jeszcze przed wojną wydany był trzy razy oraz sfilmowany w reżyserii Henryka Szaro z udziałem gwiazd polskiego kina, m.in. Eugeniusza Bodo i Nory Ney. Po wojnie Czerwony Błazen trafił na listę książek zakazanych, a o Błażejowskim zupełnie zapomniano – autor został zamordowany przez NKWD w 1940 roku. Po latach znów możemy zapoznać się z kulisami życia przedwojennej stolicy.

 
Czas oczekiwania dłużył mu się strasznie, nogi mu zdrętwiały, z kołnierza palta spływały strugi stopionego śniegu na koszulę. Naraz Skarski drgnął, usłyszał obok siebie czyjeś kroki. Jakiś mężczyzna wysoki, szczupły, z wysoko podniesionym kołnierzem palta, w czarnym kapeluszu, głęboko nasuniętym na oczy i w czarnej masce na twarzy, szybko przeszedł obok niego i znikł za drzwiami garderoby nr 3. Skarski wyczekał chwilę i wreszcie cicho, na palcach zbliżył się do drzwi garderoby. Z niezwykłą ostrożnością ośmielił się Wik nacisnąć klamkę — bez szelestu uchylił drzwi i wejrzał do wnętrza. Zaledwie jednak spojrzał, cofnął się błyskawicznie i blady z przerażenia, jak ściana, zaczął uciekać w kierunku drzwi wahadłowych i korytarza. Wpadł na ciemne podwórze i biegł jak oszalały na ulicę. O kilkanaście kroków za nim biegł wysoki szczupły mężczyzna z czarną maską na twarzy.
 
Warszawa, pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości. W kabarecie Złoty Ptak przy ulicy Marszałkowskiej występuje Czerwony Błazen. Nikt nie wie, kim jest, gdyż twarz skrywa za maską. Na scenie wyśmiewa polityków, urzędników i dorobkiewiczów. Jego występy przerwą jednak tragiczne wydarzenia. Czy sprawie podołają prokurator Gliński i komisarz Borewicz (!)?
 
Aleksander Błażejowski – autor Czerwonego Błazna, był znanym w Polsce dziennikarzem, redaktorem krakowskiego „Gońca” i autorem kilku wyjątkowych w owym czasie powieści sensacyjno-kryminalnych. W 1940 został aresztowany przez NKWD i rozstrzelany. Po wojnie uznany za autora „niewygodnego”. Wszystkie jego książki, tak licznie wznawiane przed wojną, w tym Czerwony Błazen, trafiły na listę książek zakazanych. Akcja okazała się skuteczna… Do 2012 roku żadna z książek Błażejowskiego nie została wznowiona, a o autorze próżno szukać informacji nawet w najdokładniejszych słownikach pisarzy.
 
Następnym tytułem w serii Kryminały przedwojennej Warszawy będzie: Stanisław A. Wotowski, Człowiek, który zapomniał swego nazwiska – jesień 2012

 

W sprzedaży od: 14.05.2012

Kryminał można zakupić m.in. na naszej stronie internetowej (http://www.ciekawe-miejsca.net/aleksander_blazejowski_czerwony_blazen_kr...) lub poprzez Allegro. Zapraszamy!


Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Kategoria Ważne aktualności
Mapa
  • Ważne aktualności