Jesteś tutaj

Zapomniane miejsca: Maciejowiec - dwór, pałac, kaplica

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

maciejowiec dwórSielski Maciejowiec kryje w sobie jeden z najciekawszych dworów renesansowych na Śląsku, pałac i park z kaplicą-mauzoleum. Jest to jedna z ciekawszych miejscowości koło Jeleniej Góry, wciąż nieodkryta przez turystów.

 
            Do niedawna Maciejowiec prawie nie był znany. Dopiero ostatnio obok Karkonoszy i Rudaw Janowickich zaczęły się rozwijać mniej spektakularne – Góry Kaczawskie i Dolina Bobru. Maciejowiec położony jest częściowo w dolinie Maciejowickiego Potoku, jednak najciekawsze budynki historyczne stoją na wzniesieniu nazywanym Zamkową Górą, pod którą przebiega Dziki Wąwóz – jedna z wielu okolicznych atrakcji przyrodniczych.
            Na łące na Zamkowej Górze stoi okazały dwór renesansowy. Powstał około połowy XVI w., dla rodziny von Hausschild, jako przebudowa wcześniejszej, spalonej w 1553 r. rezydencji. Nowy dwór uzyskał plan trójskrzydłowy z dziedzińcem – analogiczny do wielu innych dworów z tego czasu, jak choćby w Czarnem lub w Dziewinie. Starsze średniowieczne mury (z XV i pocz. XVI w.) pozostawiono w skrzydle zachodnim – nowe główne skrzydło powstało od strony wschodniej. Dziedziniec zamknięty został murem kurtynowym z portalem. Dwór gruntownie przebudowano w latach 1627-32 i zapewne wówczas uzyskał ozdobne dekoracyjne szczyty. Niewykluczone, iż przebudowa była spowodowana wcześniejszym zniszczeniem budynku. Kolejny pożar miał miejsce w 1648 r., po którym dwór odbudował Joachim von Spiller. Mimo późniejszych przebudów zachowano renesansowy charakter dworu. W latach 90. dwór kupiły osoby prywatne, które rozpoczęły remont dworu od… zdjęcia poszycia dachu. Niestety w tym momencie zabrakło widać funduszy i dach wschodniego skrzydła został bez pokrycia. Wkrótce załatano go prowizorycznie papą, przez którą do środka lała się woda niszcząc unikalne dekoracje na stropach. Nie lepiej było w pozostałych częściach, gdzie dziurawe gonty puszczały wodę, a cała konstrukcja dachu chyliła się ku upadkowymi. Wymieniono ją na nową w 2009 r., kryjąc, a jakże, tylko papą.
 
           maciejowiec dwór Kolejni historyczni właściciele Maciejowca pozostawili po sobie trwałe ślady. Filip Anton von Hayna wzniósł w 1692 r. kaplicę dworską, która obecnie jest używana jako kościół. Jego potomek – Balthasar von Hayna wybudował w latach 1834-38 nowy klasycystyczny pałac, do którego wykonania zatrudnił braci Scholzów z Lwówka Śląskiego. Pałac dobrze zachował się do początku lat 90 (należał do Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu), kiedy częściowo się spalił. Od lat planowany był remont, na razie jednak wyremontowano jedynie dach. Przed II wojną światową właścicielką pałacu była Emma von Kramst, która dokonała jego solidnej rozbudowy. W parku w 1942 r. postawiła neoklasycystyczną kaplicę grobową dla swojej przedwcześnie zmarłej wnuczki.[...]
 

 

Zwiedzanie
 
Dwór maciejowicki ma bardzo nieregularny plan tmaciejowiec dwórrójskrzydłowy z dziedzińcem. Z zewnątrz budowla sprawia surowe, nieco „stodołowate” wrażenie, a to za sprawą braku tynków i poszycia dachu. Okna zachowały wspaniałe piaskowcowe obramienia, a niektóre z nich także nadokienne łuki. Elewację od strony zabudowań gospodarczych wieńczy wielki szczyt, pochodzący raczej z drugiego etapu budowy. [...]
            Od dworu do pałacu dojść można ścieżką w stronę doliny Bobru. Pałac położony jest na uboczu wśród pięknego parku z gigantycznymi rododendronami. Obecnie jest ogrodzony, więc nie można blisko podejść. W środku zachowały się pozostałości dawnego wystroju. Położona obok kaplica von Kramstów to obraz nędzy i rozpaczy. Przez wiele lat była zamknięta i względnie dobry stan z zewnątrz sugeruje, że jest już po remoncie i zadbana. Wystarczy zajrzeć do środka… Dwa rozbite piękne klasycystyczne grobowce, figura Chrystusa bez głowy z krzyżem, aniołki z porozbijanymi twarzami – tych zniszczeń dokonano w 2004 roku.
 
Dojazd do Maciejowca wąską drogą z Pilchowic lub Wojciechowa. Dwór znajduje się we wschodniej części wsi na wzgórzu, pałac i kaplica kawałek dalej w stronę Bobru, w parku.
 

 

Podsumowanie
Region Karkonosze i Kotlina Jeleniogórska
Województwo dolnośląskie
Miejscowość Maciejowiec, dolnośląskie
Kategoria Zapomniane miejsca
Mapa
  • Zapomniane miejsca