Jesteś tutaj

Zapomniane miejsca: Sucha Dolna, ruiny pałacu

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

sucha dolna pałacPałac w Suchej Dolnej jest jedną z najciekawszych rezydencji dla eksploratorów zapomnianych miejsc w całym województwie lubuskim. Pierwotna barokowa budowla powstała w latach 1680 – 1681 dla rodziny von Eckersberg. Ród ten miał w posiadaniu Suchą Dolną przez dwieście kolejnych lat. Przez ten czas przekształcano nieznacznie pałac. W końcu XVIII w. zmieniono wystrój elewacji na klasycystyczny, być może wówczas powstała seria małych płaskorzeźb na elewacjach.

sucha dolna pałac

Z tego czasu pochodzi również brama prowadząca na teren majątku. Kolejna przebudowa miała miejsce w drugiej poł. XIX w. Do prostokątnej bryły pałacu dodano południowe skrzydło z wieżą. Zapewne z tego czasu pochodzi reszta budynków folwarku, w tym okazały dom zarządcy (?) z neobarokowym szczytem. W tym czasie dokonano także kolejnej zmiany elewacji pałacu, zmieniono m.in. stylizację szczytu w fasadzie oraz dodano do niej neorokokowy kartusz rodziny von Eckersberg.

sucha dolna pałac

Zmiany te musiały nastąpić przed 1885 r., kiedy to drogą koligacji rodzinnych majątek przejęli Klitzingowie. Zarządzali oni Suchą Dolną do 1945 r. Po II wojnie światowej w pałacu „gospodarowali”: Państwowe Nieruchomości Ziemskie, PGR, a od 1969 r. Stacja Ochrony Roślinnych w Pasterzowicach. W latach 90. teren został przejęty przez AWRSP (obecnie ANR) i sprzedany prywatnej osobie. Kilka lat temu rozpoczął się „remont”, podczas którego wyremontowano kominy, zdjęto ceramiczne pokrycie dachu i... tyle. Niezabezpieczony w ogóle (!) pałac zaczął rozpadać się w przyspieszonym tempie. Kilka lat wystarczyło, aby zawaliła się większość stropów. Dolna kondygnacja jeszcze istnieje, głównie dzięki sklepieniom. Skrzydło południowe jest zupełnie zawalone. Niewiele lepiej wygląda walący się folwark. Przyszłość pałacu i otoczenia rysuje się w ciemnych barwach.

sucha dolna pałac

Pozostały resztki bardzo ciekawej i bogatej dekoracji fasad pałacu, pochodzącej zapewne z końca XVIII w. i poprawianej w XIX w. Składają się na nią niewielkie płaskorzeźby przedstawiające bawiące się putta oraz głowy postaci ludzkich w medalionach. Towarzyszyły im drewniane (!) tralki oraz dekoracje ornamentalne. Ciekawe są (mimo zniszczeń) wnętrza z kolebkowo-krzyżowymi sklepieniami i dekoracjami ścian w formie dużych nisz z muszlami (bardzo ładnie zachowane). Pozostała także klatka schodowa z podobną dekoracją, przy czym tu nisza dekorowana jest także dwiema główkami aniołków. Przebudowane sklepione sale zachowały się także w północnej części pałacu.

sucha dolna pałac

Za pałacem roztacza się dość dobrze zachowany park krajobrazowy.

[!] Ze Szprotawy 9 km, droga na Niegosławice. Założenie pałacowe znajduje się przy głównej drodze, w pobliżu wygodny parking. Eksploracja bardzo niebezpieczna.

Więcej podobnych miejsc w naszym nowym przewodniku:

zapomniane miejsca lubuskie

Podsumowanie
Region Ziemia Lubuska
Województwo lubuskie
Miejscowość Sucha Dolna
Kategoria Zapomniane miejsca
Mapa
  • Zapomniane miejsca