Jesteś tutaj

Zapomniane miejsca: Szczecin-Podjuchy, Uroczysko Mosty

Wersja do wydrukuWersja do wydruku
uroczysko mostyPośrodku Puszczy Bukowej pod Szczecinem stoją sobie pozostałości mostów. Nie ma tu jednak ani rzek, ani wąwozów, nad którymi trzeba było postawić wiadukt. Czemu więc one służyły?
 
To pytanie przez lata zaprzątało głowę uroczysko mostywielu ludziom. Pojawiały się różne teorie. Jedna głosiła, że stanowiły tor dla kolejki wywożącej kredę z pobliskiej kopalni – jednak każdy wiadukt był inny i nie tworzyły one sensownej trasy. Kolejna – że był tu tor do nauki jazdy. Jeszcze inna – że chodzili tędy więźniowie z obozu pracy do fabryki w Szczecinie. Rację mają najprawdopodobniej eksperci od wojskowości, twierdzący, że istniał tu... ogródek saperski.
 
Ten specyficzny i budzący podziw polskich saperów „ogródek” powstał, kiedy w podszczecińskich Podjuchach stacjonowało wojsko niemieckie (do 1945 r.). Tutaj najprawdopodobniej saperzy III Rzeszy uczyli się wysadzać wiadukty tak, aby te nie nadawały się już do reperacji (chodziło o przecięcie filara pod odpowiednim kątem). Świadczą o tym otwory w filarach: odpowiadają dokładnie sposobowi zakładania ładunków podczas wysadzania mostów. Liczba wybudowanych i wysadzonych wiaduktów nie jest znana.
 
uroczysko mostyZachowały się pozostałości kilku mostów, część być może stanowiła miniatury większych obiektów. Każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Jeden ma filary w różnym kształcie; inny – z jednej strony jest betonowy, a z drugiej – ceglany. Niektóre mają nawet specjalne wzmocnienia, np. chroniące przed lodem – niemieccy saperzy uczyli się więc być przygotowanymi na każdą ewentualność! Ponadto, w lesie poniewiera się wiele fragmentów i fundamentów. Aby je znaleźć, trzeba poświęcić trochę czasu: w rejonie Uroczyska Mosty, pośród pięknej Puszczy Bukowej, wije się wiele leśnych ścieżek, pośród których porozrzucane są większe i mniejsze elementy dawnego ogródka saperskiego. Warto więc wybrać się tu na spacer – polecamy zwłaszcza miłośnikom mocniejszych wrażeń. Niezapomnianą atmosferę podczas zwiedzania „zapewnia” polskie wojsko, mające w pobliżu strzelnicę – efekty akustyczne mamy więc praktycznie gwarantowane.
 
Informacje praktyczne:
Uroczysko Mosty znajduje się pod Szczecinem, jeszcze w granicach administracyjnych dzielnicy Podjuchy. Najprościej do niego dojechać, kierując się ulicą Smoczą na południe, a po przejechaniu pod wiaduktem autostrady skręcić w drogę w prawo, biegnącą obok strzelnicy wojskowej.
 
Tekst i zdjęcia: Danuta Maciejewska

 

 

ZałącznikWielkość
PDF icon mosty.pdf558.04 KB
Podsumowanie
Region Pomorze Zachodnie
Województwo zachodniopomorskie
Miejscowość Szczecin-Podjuchy
Kategoria Zapomniane miejsca
Typ trasy Trasa piesza
Mapa
  • Trasa piesza
  • Zapomniane miejsca