Jesteś tutaj

Zimowy Turbacz - na narty i pieszo

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

turbacz zimąGrzbiety Gorców uchodzą za dobre miejsce na narty śladowe i tzw. turówki, jednak żeby na te grzbiety wejść, trzeba pokonać dość strome podejścia. Tak zrobiliśmy i my, wybierając się na Turbacz z Ochotnicy Górnej.

Nasza trasa zaczęła się w malowniczej dolince potoku turbacz zimąJamne, który wcina się głęboko w grzbiet Gorców. W dolince, na długości kilku kilometrów rozstawione są drewniane chałupy, niewielkie pensjonaty, znaleźć można również kaplicę na rozstaju dróg. W zimie ciężko dojechać do najwyżej położonych domostw. Mniej więcej w połowie tej dolinki, żółty szlak prowadzący tu z centrum Ochotnicy Górnej, odbija nagle dość ostro pod górę. I tu pierwsze rozczarowanie: dotychczas po zaśnieżonej drodze można było używać nart, jednak podejście na nich żółtym szlakiem okazuje się niemal niewykonalne.
 
Tak jest przez mniej więcej pół godziny, po których osiągamy wreszcie dawne schronisko Hawiarska Koliba, znane obecnie jako schronisko GOCHA (Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka; 835 m). Drewniany budynek słynie z dość trudnych warunków noclegowych, ale za to dysponuje wspaniałym „klimatem”, jakiego mogłoby mu pozazdrościć wiele polskich schronisk. Omijamy znajdujące się w dolince zabudowania i już mniej stromo wchodzimy na grzbiet. Droga prowadzi raz polanami, raz lasem, a śniegu przybywa wraz z wysokością. Wreszcie, gdy docieramy na grzbiet Kosarzysk (ok. 900 m) jest go już całkiem sporo.
 
turbacz zimąOd tego momentu można zakładać narty, na których idzie się znacznie szybciej niż w kopnym i mało przedeptanym śniegu. Polany stają się coraz szersze i wreszcie otwiera się wspaniały widok na pozostałe szczyty Gorców: Lubań (1211 m) na południu, Gorc (1228 m) na północnym wschodzie i Kiczorę (1282 m) na północnym zachodzie. Narciarze mają jednak dobrze tylko do kapliczki, gdyż wejście na szczyt Kosarzyska (1019 m, dotąd 1:45 h) znów robi się dla nich za strome. Za nim rozpościera się kolejna potężna polana, na przełęczy, na której stoją resztki chałup pasterskich. Przed nami kolejny w miarę płaski odcinek dla narciarzy.
 
Lecz historia znów się powtarza: aby wejść na Przysłop Dolny (ok. 1150 m, dotąd 2:45 h) znów trzeba narty nieść na plecach. W końcu docieramy w to urokliwe miejsce i jedną z ładniejszych, choć już zarastających polan gorczańskich. Na horyzoncie, znad pasma Lubania, wyrastają Tatry Wysokie, a u naszych stóp rozpościera się w dole dolina Ochotnicy. Różnica wysokości od początku wędrówki do tego miejsca jest dość spora (jak na Beskidy) i wynosi 650 metrów.
 
Od teraz idziemy zielonym szlakiem jednym z głównych turbacz zimągrzbietów Gorców, przez najwyższe ich szczyty. Ponieważ jest dosyć płasko, narciarze szybko wyprzedzają część grupy idącą pieszo. Na szczęście chodzi tu dość wielu turystów i szlak jest przedeptany. Poza szlakiem człowiek zapada się w śniegu prawie po pas. Co chwila otwierają się nowe polany i widoki na stronę południową. Szybko przechodzimy przez szczyt Przysłop (1181 m) i polanę Średniak (ok. 1180 m). Teraz czeka nas długie i mało strome podejście na Jaworzynę Kamienicką (1288 m) – drugi pod względem wysokości szczyt Gorców. Przechodzimy przez fragment uschniętego lasu i wychodzimy na wielką polanę na północnym zboczu góry. W pobliżu stoi tzw. Bulandowa Kapliczka z 1904 r. upamiętniająca gorczańskiego gazdę i znachora Tomasza Chlipałę, zwanym Bulandą. Według legend ów znachor znalazł skarb, który zakopał wraz ze swoimi księgami na tej polanie. Warto również wspomnieć, że roztacza się z niej wspaniały widok, przede wszystkim na Kudłoń (1276 m).
 
turbacz zimąZa polaną rozpoczyna się bajkowy krajobraz – wchodzimy w ośnieżone, wymodelowane wiatrem świerki. Takie pejzaże będą nam towarzyszyć aż do samego Turbacza. Przechodzimy przez Kiczorę (1282 m, dotąd 4:15 h) i zmieniamy kolor szlaku na czerwony. Cały czas daje się świetnie jechać na nartach. Przed Turbaczem zaczyna przeraźliwie wiać i przejście Hali Długiej pomiędzy Kiczorą a najwyższym szczytem Gorców, staje się bardzo nieprzyjemne. Niestety, ten odcinek będziemy musieli pokonać jeszcze raz, aby wrócić do Ochotnicy.
 
W schronisku na Turbaczu (ok. 1265 m; dotąd 4:45 h), największym takim budynku w Polsce, dużo ludzi, którzy przyjechali tu terenówkami lub weszli najkrótszą drogą z Nowego Targu. Posilamy się w tutejszej stołówce z umiarkowanymi cenami, poprawiamy sprzęt i ruszamy w drogę powrotną przez Halę Długą i Kiczorę.
 
Część grupy jest już zmęczona, więc obieramy turbacz zimąnajkrótszą trasę przez Wierch Znaki, dostosowaną (poza jednym zjazdem pomiędzy drzewami) dla narciarzy – oznakowana jest zielonym trójkątem w kwadracie. Po pierwszym zejściu zapada zmrok, a słabo przetarty szlak gubi się gdzieś na rozległej polanie. Idziemy więc za jakimikolwiek śladami, które prędko doprowadzają nas do doliny Furcówki i znajdujących się w niej szałasów pasterskich. W ten sposób – podążając drogą w dolinie, dochodzimy do Ochotnicy Górnej, przysiółka Stalmachy (dotąd: 7 h) i kończymy naszą kilkugodzinną wycieczkę narciarsko-pieszą.
 
 
Informacje praktyczne:
Trasa: Ochotnica Górna – Jamne – d. schronisko Hawiarska Kolica (835 m; 1:15 h) – Przysłop Dolny (1150 m; 2:45 h) – Jaworzyna Kamienicka (1288 m; 4 h) – Kiczora (1282 m; 4:15 h) – schronisko na Turbaczu (1265 m; 4:45 h) – Kiczora (1282 m; 5:15 h) – Ochotnica Górna, przysiółek Ustrzyk (7: 15 h).
Czas przejścia może się różnić w zależności od warunków śniegowych oraz używania nart lub nie.
Znaki: od Ochotnicy G. do Przysłopu Dolnego żółte, dalej do Kiczory zielone, dalej czerwony i znów od Kiczory zielone trójkąty.
 
Tekst i zdjęcia: Jakub Jagiełło

 

 

ZałącznikWielkość
PDF icon turbacz.pdf416.84 KB
Podsumowanie
Region Gorce
Województwo małopolskie
Miejscowość Ochotnica Górna
Kategoria Góry Polski
Typ trasy Trasa piesza
Mapa
  • Trasa piesza
  • Góry Polski