Jesteś tutaj

Źródła Królewskie w Puszczy Kozienickiej

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

puszcza kozienickaPuszcza Kozienicka to doskonałe miejsce do odpoczynku dla mieszkańców stolicy. Nad rzeką Zagożdżonką można pochodzić po kładkach, wejść na wieżę widokową i spróbować wody z Królewskiego Źródła.

W sercu Puszczy Kozienickiej bije kilka leśnych źródełek. puszcza kozienickaJeszcze parę lat temu były one znane tylko mieszkańcom okolicznych miejscowości, w tym samych Kozienic. W 2000 roku udostępniono je do zwiedzania, budując drewniane pomosty oraz parking z miejscem na ognisko. Źródła chronione są od tego czasu w rezerwacie „Źródła Królewskie”.
 
Obecnie samochodem można dojechać  na parking w pobliżu rezerwatu. Stąd prowadzą szlaki (niebieski i czarny) nasypem dawnej kolejki wąskotorowej. Służyła ona do przewozu drewna z puszczy do tartaków w Pionkach. Funkcjonowała w latach 1947-83, a ostatnie (dość zniszczone) parowozy i lokomotywy spalinowe stoją dziś w Skansenie Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach. Torowiska, wagony i pozostałe parowozy rozebrano i przeznaczono na złom w latach 80. Być może w najbliższych czasach doczekamy się odbudowy wąskotorówki.
 
puszcza kozienickaNasypem dojdziemy do rzeki Zagożdżonki, którą przekracza dawny most kolejowy. W tym miejscu znajduje się także platforma widokowa z panoramą na łąki, pośród których wije się niewielka rzeka. Na platformie ustawiono ławki, zapewne do oglądania zachodów słońca (wystawa południowa).
 
Od mostu zaczynają się także drewniane kładki. Prowadzą one przez mokradła wzdłuż rzeczki. Ścieżką przyrodniczą można dostać się do obudowanego (niestety) leśnego źródła. Warto również przejść się po drugiej stronie Zagożdżonki (prowadzi tam niewielka kładka przez rzekę). Na nadrzecznych skarpach rosną tam sosny ze śladami po żywicowaniu. To ślady po żywicowaniu, popularnej technice pozyskiwania żywicy przed wojną.
 
Dzięki dobrej infrastrukturze okolice rezerwatu Królewskie puszcza kozienickaŹródła to także wspaniałe miejsce na piknik lub ognisko. Miejsce w sam raz na lekką jednodniową wycieczkę z Warszawy.
 
Informacje praktyczne:
Puszcza Kozienicka jest położona ok. 80 km na południe od Warszawy. Królewskie Źródła znajdują się w pobliżu Kozienic (ok. 10 km, dojazd drogą na Radom i skręt w lesie przed Augustowem).
 
Tekst i zdjęcia: Jakub Jagiełło

 

ZałącznikWielkość
PDF icon pkozienicka.pdf359.22 KB
Podsumowanie
Region Mazowsze
Województwo mazowieckie
Kategoria Okolice Warszawy
Typ trasy Trasa piesza, Trasa rowerowa
Mapa
  • Trasa piesza
  • Trasa rowerowa
  • Okolice Warszawy